Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

red

Pozostałości grodu Piastów do tej pory oglądać mogli tylko archeolodzy. Teraz, w nowoczesnej formie dostępne są także dla wszystkich. Najnowsza realizacja TOYA Design

Konkurs na projekt Rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu miał miejsce w 2009 roku. Wygrała wtedy propozycja przygotowana przez architektów z biura TOYA DESIGN. Jury konkursu doceniło ich projekt za "interesujące rozwiązanie bryłowe budynku wpisujące się w krajobraz kulturowy Ostrowa Tumskiego" oraz za "intrygujące rozwiązania przestrzeni wystawienniczej i jej aranżacji". Obiekt został otwarty dla zwiedzających w połowie 2012 roku.

Ostrów Tumski w Poznaniu to wyspa otoczona z obu stron przez rzekę. Jest to jedna z najstarszych części miasta. W czasach piastowskich istniał tu gród, a Mieszko I przyjął chrzest. W państwie Polan, wraz z Gnieznem, poznański Ostrów Tumski był jednym z dwóch głównych ośrodków władzy świeckiej i kościelnej.

Projektując budynek architekci uwzględnili historyczną zabudowę Ostrowa Tumskiego, która jest wpisana do rejestru zabytków. Zdecydowali się na nowoczesną bryłę, która równocześnie jest skromna i nie dominuje nad otoczeniem. Mimo, że w Rezerwat powstał dla bardzo starych eksponatów to zaprezentowane są one w nowoczesnej formie.

Budynek został zaprojektowany tak, że każdy z odwiedzających może poczuć się jak badacz, który stopniowo przechodząc przez kolejne pomieszczenia, warstwa po warstwie odkrywa pozostałości państwa Piastów. Rezerwat zaprojektowano niejako "od środka" opasując relikty wału i murów. Goście rozpoczynają wycieczkę od rozświetlonego szklaną elewacją słonecznego wejścia i przechodzą coraz głębiej ku ukrytemu w ziemi zabytkowi. Kierunek zwiedzania nadają ściany, które równocześnie stanowią kolejne przegrody-warstwy.

Oprócz historycznych eksponatów w Rezerwacie pojawiły się też bardziej nowoczesne. W obiekcie znajduje się sala kinowa, w której można zobaczyć specjalnie przygotowany film 3D, multimedialne kioski oraz plansze z obrazami holograficznymi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu