Mikrodomy w zgodzie z naturą - polskie hytte

We wsi Całowanie nieopodal Warszawy powstaje kompleks nowoczesnych,drewnianych domów inspirowanych filozofią skandynawskiej hytte - dostępnego przez cały rok i wkomponowanego w otaczającą naturę sąsiedniego domu.

Hytte to mały domek, nie tylko letniskowy. Budynek skonstruowany jest tak, by mógł służyć jako miejsce wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Nowe osiedle powstaje we wsi Całowanie, na tle malowniczego krajobrazu niziny mazowieckiej, 35 kilometrów od Warszawy. Ze względu na swoje bogactwo krajobrazowe oraz siedlisko wielu cennych gatunków ptaków i ssaków, teren objęty jest ochroną – znajduje się w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natury 2000. 

Budynki zostały zaprojektowane w dwóch wariantach powierzchniowych: 40 mkw. i 85 mkw. Architekturę charakteryzują duże przeszklenia okienne regulowane przesuwanymi modułami ściennymi wkomponowanymi w elewację. Nowoczesna konstrukcja powoduje, że domy są ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. Przemyślane rozwiązania wnętrzarskie sprawiają, że na niewielkiej przestrzeni mieści się wszystko co niezbędne do wygodnego życia, jednocześnie projekt daje możliwość indywidualnej aranżacji w zależności od potrzeb właściciela. Autorem koncepcji architektonicznej jest Andrzej Jurkiewicz.

 Ogrody prywatne oraz przestrzeń wspólna siedliska zostały zaprojektowane przez Małgorzatę Tujko i Karolinę Mazurek z krakowskiego biura projektowego LandArch. Aranżacja terenów zielonych została zasugerowana tak, by łatwo wkomponowała się w piękno otaczającej przyrody. Wykorzystane gatunki naturalnie występują na terenach podmokłych. Nasadzenia dobrano tak, by ogrody pozostawały pełne życia przez cały rok. Infrastruktura złożona z sieci pomostów oraz drewnianych traktów wraz z małą architekturą wykonana jest wyłącznie z naturalnych materiałów z poszanowaniem dla objętego ochroną terenu.

Pierwsze domu powstaną w połowie 2017 roku.Ceny działek (o powierzchni 1000 m2) wraz z domami oscylują w przedziale od 150 tys. zł do 250 tys. zł w zależności od preferowanej wielkości domu.

ZOBACZ PROJEKTY >>> 

Więcej o:
Komentarze (59)
Mikrodomy w zgodzie z naturą - polskie hytte
Zaloguj się
 • Gość: poprostuczlowiek

  Oceniono 29 razy 23

  Cos malego wreszcie dla ludzi (nie dla milionerów). Brawo architekci, jeszcze korzystajcie z energii slonecznej przez caly rok.

 • rumpa

  Oceniono 16 razy 14

  A autor mógłby podać jakieś porządne informacje, zamiast obrazków dla romantyków ? Choć plus za plany. Ale gdzie - jakie ocieplenie ścian, dachu, jaka podłoga, z jakim ociepleniem, jaka wentylacja, jakie parametry szyb.
  Takie tam nieistotne drobiazgi w obliczu wizualizacji ogrodów.

 • saqigar

  Oceniono 12 razy 8

  A na czym polega ich ekologiczność i ekonomiczność, oprócz tego, że to dobrze brzmi?

 • Gość: Ania

  Oceniono 7 razy 5

  Mieszkam w Norwegii i widziałam juz wiele domków, ale te z projektu wcale nie przypominają tych norweskich. Które sa piękne kolorowe, zdobione. Te raczej wyglądają jak stodoły. Poza tym nie ma czegoś takiego jak filozofia ,,hytte'', nie słyszałam. Moze autorowi artykułu pomyliło sie z duńska filozofia szczescia hygge.

 • Gość: malina

  Oceniono 6 razy 4

  a jakieś szczegóły? nawet nie ma info kto jest inwestorem, jakies konkretne ceny itp? zadnej strony internetowej?

 • alladyn-solar-batt

  Oceniono 18 razy 4

  Budynek zasadniczo dobrze zaprojektowany. Zasadniczo, albowiem niepotrzebnie projektant ,,trzyma się'' wymiaru 7,82 tworząc bardziej prostokąt niż bryłę zblizoną w podstawie do kwadratu - który jak wiadomo - jet bardziej ,,ustawny''. W Wyniku powyzszego w sypialni na parterze powstaje wnęka ujmująca zbędną kubaturę (do ogrzania) i powierzchnię, przy jednocześnie braku bezpośrednio z sypialni dostępu do ustępu. Minimalnie poszerzając budynek cel likwidacji w/w wnęki, udostepnienia dodatkowego ustepu dla sypialni (i inne) można zrealizować - z pozytkiem dla pozostałej funkcjonalności. Tutaj na przyklad widzimy wejście głowne do domu pozostające bez jakiejkolwiek bariery optycznej na jadalnię - zimą wpuszczające hulające wiatry do wnetrza domu....Wiatrołap-ganek? -stare dobre rozwiązania. Dwudziestodziewięcio metrowy salon - w tak małym co do powierchni budynku - spora rozrzutność miejsca i przestrzeni, co w przypadku mozliwej korekty Projektu poprzez zwiekszenie szerokości budynku o 1,2 m daje szanse na wystarczający salon 23 mkw + dodatkowo Gabinet (obcnie brak w tym projekcie) o powierzchni 10 mkw, ponadto także na oddzielenie wejścia głownego ,,ścianką wieszakową'' zasłaniającą światło na jadalnię oraz na funkcjonalną kuchnię, która w dzisiejszum kształcie z powodu zbyt małej powierzchni obszaru roboczego jest mało funkcjonalna. Tym sposobem do calkowitej powierzchni domu poprzez poszerzenie do 9 m dochodzi niewiele bo 10 metrów kwadratowych, jednak sypialnia z dotępem do ubikacji, nie ciasna kuchnia, oddzielone scianką wejście głowne od jadalni + dodatkowe pomieszczenie/gabinet - są warte ,,grzechu''. Nadto zmiana taka nie stanowi duzej modyfikacji Projektu i nie wywoła istotngo dla inwestora rozrostu kosztu budowy. Pamietajmy, ze dodatkowe pomieszczenie na parterze to potencjalny pokój gościnny lub ewentualny opcjonalny pokój dla dziecka. Kompleksowo projekt w oryginalnej propozycji bardzo dobry jak na projekty do 80 mkw. Zaznaczyc jednak trzeba, że analiza wielu projektów wskazuje iż dopiero powierzchnia uzytkowa powyżej 88 mkw udostepnia elastyczne możliwości zagospodarowania wnętrz i warta jest nie brania pod uwagę z pozoru jedynie oszczedniejszych - o mniejszej powierzchni - nawet udanych jak opisany w artykule projektów.

 • shipa

  Oceniono 3 razy 3

  Podobaja mi sie, sa zaprojektowane wedlug mnie tak, by dobrze sie w nich mieszkalo, a nie tylko wlasnie wygladaly na zdjeciach do magazynu wnetrzarskiego.

  A ,,hytte"? Mi przypominaja podlaskie tradycyjne stodoly i to w najbardziej pozytywnym znaczeniu ( przestronne, ekologiczne, kojarzace sie z cudownymi wakacjami u dziadkow na wsi) ale jakie to ma znaczenia nazwa, skoro cel jest jasny: oby mieszkancom zylo sie w nich dobrze dobrze.

 • Alicja Kisiel

  Oceniono 2 razy 2

  Hytte to domek letniskowy/zimowy w swym zalozeniu nie przeznaczony do stalego zamieszkania. Dom czasowego pobytu. Takie domki w Norwegii stoja na wybrzezu, w gorach, w srodku lasu, nad jeziorem. Mozna je wyposazyc w prad i wode, mozna tez wybudowac hytte bez pradu i wody- co kto lubi. Zdazaja sie tez bardzo duze hytty rodzinne / np takie z wieloma sypialniami) Wszystkie charakteryzuja sie uzyciem najlatwiej dostepnych materialow lokalnych. Czesto z trawa na dachu. Bardzo "wpasowane" w krajobraz. Czesto kilka rodzin kupuje jedna hytte i robi terminarz pobytu- by bylo taniej utrzymac.

 • Piotr Wiszowaty

  Oceniono 1 raz 1

  "Tekst nic". Jakbym babę w kolejce do mięsnego podsłuchał, tyle konkretu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX