Varso - najwyższy wieżowiec w Polsce już w budowie

Ruszyła budowa najwyższego wieżowca w Polsce. Drapacz chmur będzie miał 230 metrów do dachu i 80-metrową iglicę. Budynek zaprojektowany w pracowni Foster + Partners stanie w Warszawie wzdłuż zachodniego odcinka ulicy Chmielnej.

230- metrów do dachu plus 80 metrów iglicy, 53 piętra tak w liczbach przedstawia się Varso - wieżowiec, który zdetronizuje Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i po ukończeniu będzie najwyższym budynkiem w Polsce. Projekt powstał w renomowanej pracowni Foster + Partners. Prezentujemy oficjalne wizualizacje przedstawione na konferencji prasowej dewelopera HB Reavis. Wcześniej o projektach tego budynku mówiło się pod nazwą Chmielna Business Center.

Najwyższy budynek w Polsce pomieści przede wszystkim komfortowe biura. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie wyższej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

Wokół smukłej, szklanej wieży, autorstwa Foster + Partners powstaną jeszcze dwa niższe budynki usługowe zaprojektowane w pracowni Hermanowicz Rewski Architekci.Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w Varso.

310-metrowy wieżowiec zostanie zbudowany wzdłuż zachodniego odcinka Chmielnej, od narożnika z Aleją Jana Pawła w kierunku Żelaznej. Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis.  Prace budowalne rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi w 2020 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (39)
Varso - najwyższy wieżowiec w Polsce już w budowie
Zaloguj się
 • Gość: Archi

  Oceniono 17 razy 11

  Wizki strasznie przerysowane, zwłaszcza wiz [3], ujęcie w takiej perspektywie PKiN zza oknem, hmm wtedy ten projektowany budynek musiałby mieć chyba z 400 metrów "na bide". Poza tym, straszna maniera panuje z tymi iglicami, im nowszy wieżowiec tym wyższa iglica, kto mądry wpadł na pomysł, by liczyć ją do całkowitej wysokości budynku...

 • Gość: sen

  Oceniono 10 razy 10

  Strasznie denerwuje mnie przeglądanie galerii na stronie bryła.pl, Jak możecie to zrobcie z tym porzadek. Za każdym razem musi na nowo załadować sie strona ,wyskakują reklamy, nie da się tego oglądać.

 • Gość: wina PIS

  Oceniono 10 razy 8

  Na zdjęciu z góry wygląda jak stary telefon komórkowy z antenką :)

 • Gość: Doktor Alban

  Oceniono 8 razy 4

  Bawi mnie to uznawanie wysokości budynków do iglicy.....230 metrów plus iglica stanowiąca ponad 30% tej wysokości - i to niby najwyższy budynek.....Idąc tym tokiem rozumowania, równie dobrze można na 4 piętrowym bloku postawić 400-metrową iglicę i wtedy uznać, że taki budynek będzie najwyższym w Polsce????

 • dark_side_of_the_moonpf

  Oceniono 7 razy 3

  Ciągle w komentarzach czytam jak wiele wad ma ten budynek, jak to wszyscy zrobili by go lepiej. Dlaczego nikt nie wspomni o największej zalecie? Ten budynek nareszcie zajmie miejsce okropnego parkingu który marnotrawił ogromy teren w ścisłym centrum miasta, lub to że nawet pasuje architektonicznie do wyglądu Warszawy. Oczywiście ma też wady. Ta iglica to faktycznie jakiś żart, i ta pozostała część parkingu mi nadal nie przypada do gustu (zrobił bym parking podziemny i na wierzchu postawił bym ładny plac z pawilonami) ale oprócz tego i kilku innych budynek jest dobry.

 • Out of this world

  Oceniono 2 razy 2

  jak dla mnie iglicą, czyli integralną częścią budynku można śmiało nazwać to, co wyrasta na przykład z Empire State Building, Chrysler Building, Petronas Tower, cz Taipei 101. Iglica podnosząca na "chama" wysokość projektowanego wieżowca Varso jest po prostu śmieszna i równie dobrze mogłoby jej wcale tam nie być a budynek i tak byłby kompletny. A teraz spróbujmy sobie wyobrazić bez iglicy którykolwiek ze wspomnianych przeze mnie wieżowców?

 • Gość: brak słów

  Oceniono 4 razy 2

  Wybudować najwyższy budynek za wszelką cenę, używając przy tym tanich chwytów (iglica 80 metrów) Ale po co ???

 • Gość: RaYu

  Oceniono 1 raz 1

  taras widokowy na wysokości 230 metrów. WOW! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX