Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy

red

Skanska planuje wyburzenie 83-metrowego biurowca Ilmet znajdującego się przy rondzie ONZ w Warszawie. Na jego miejscu chcą wznieść wieżowiec o wysokości 188 metrów. Firma kupiła również projekt nowego budynku - "Warsaw One" autorstwa biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects.

Tak ma wyglądać nowy wieżowiec na miejscu Ilmetu
Tak ma wyglądać nowy wieżowiec na miejscu Ilmetu
fot. materiały prasowe

Biurowiec Ilmet został wzniesiony w 1997 roku przez austriacką firmę Ilbau według projektu Miljenko Dumencica i Mirosława Kartowicza. Dziś 83-metrowy wysokościowiec okazał się niewystarczający ze względu na zwiększający się popyt na przestrzeń biurową w centrum Warszawy. Od kilku miesięcy budynek stoi pusty i czeka na rozbiórkę. 

Zapowiadana inwestycja firmy Skanska ma zwiększyć powierzchnię biurową, którą dziś oferuje Ilmet, niemal trzykrotnie. Decyzję o wyburzeniu biurowca argumentuje się chęcią bardziej efektywnego zagospodarowania działki przy Rondzie ONZ. 83-metrowy biurowiec zwieńczony logiem Mercedesa okazał się zbyt małym i nieatrakcyjnym partnerem dla stojącego tuż obok wieżowca Rondo 1. Ponadto działka, na której wybudowano biurowiec zyskała na wartości po otwarciu drugiej linii metra. Tak o planowanym przedsięwzięciu opowiada Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland:

Budujemy Warszawę od ponad 20 lat. Projekty Skanska to m.in. duży fragment alei Jana Pawła II, a kolejne budynki niebawem staną się elementem zmienionej ulicy Towarowej. Będziemy dokładnie analizować możliwości odpowiedniego zagospodarowania terenu przy rondzie ONZ. Jest ich kilka, teraz nie wykluczamy żadnego z nich. Chcemy przede wszystkim, żeby w tak reprezentacyjnym punkcie miasta był odpowiednia architektura, która dobrze wpisze się w oczekiwania mieszkańców Warszawy.

O rozbiórce Ilmetu mówi się od kilku lat. Prezentowany już wcześniej projekt nowego drapacza chmur, który ma zostać wybudowany po zburzeniu biurowca, powstał w pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects. Z dostępnych, poglądowych wizualizacji wynika, że wieżowiec będzie składał się z trzech kaskadowo usytuowanych względem siebie brył. Ich zwieńczenie zostanie zaakcentowane złotym kolorem. Autorzy projektu mają na swoim koncie takie realizacje jak: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, Bibliotekę Królewską w Kopenhadze, grenlandzkie Centrum Kultury czy też projekt Uniwersytetu w Utrechcie. 

Skanska prowadzi szereg inwestycji biurowych na terenie Warszawy. Wystarczy wspomnieć chociażby otwarte niedawno Atrium 2 przy ulicy Pereca, czy też budowę kompleksu Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego oraz Spark przy ulicy Towarowej. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej siedziby do centrum Warszawy, rośnie atrakcyjność lokalizacji szczególnie w biurowcach zlokalizowanych tuż przy metrze. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy