Pałac pokoju XXI wieku. Sześć błękitnych brył Trybunału z Hagi [ZDJĘCIA]
To jeden z najnowszych budynków należących do międzynarodowych instytucji. Na skraju Hagi zaczęła właśnie funkcjonować nowa siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego. W założeniach budynek miał swoją formą komunikować idee, którymi na co dzień kierują się pracownicy Trybunału, a przede wszystkim nieść wiarę w sprawiedliwość i uczciwość.
Nowy gmach Międzynarodowego Trybunału Karnego zaprojektowała pracownia Schmidt Hammer Lassen architects. Nowy budynek to sześć brył, z których największa znajdująca się na środku mieści sale sądowe. Boczne, błękitne wieże to zaplecze biurowe i administracyjne.
Nowy obiekt miał przywodzić na myśl zaufanie, nadzieję oraz przekazywać idee demokratyczne - otwartości i przejrzystości. Imponująca architektura wyrażająca powagę instytucji miała jednocześnie zachować ludzką skalę i otwierać się na zwykłego człowieka.
Architekci zaproponowali podzielenie budynku na sześć mniejszych brył. Jasne, błękitne barwy wprowadzają pogodny nastrój i kojarzą się z otaczającym krajobrazem - budynek został zlokalizowany na granicy miasta, tuż przy otwartych terenach przyrodniczych.
Główna wieża została zaprojektowana nie tylko jako najwyższa, ale także jako posiadająca odmienne rozwiązania elewacji. To masywna, betonowa struktura pokryta ażurowym rusztem, na którym zostały rozplanowane geometryczne pola zieleni stanowiące swoistą kontynuację zieleni urządzonej na placu przed budynkiem. Budynek z salami sprawia wrażenie najbardziej masywnej, solidnej i bezpiecznej z wszystkich brył budynku.
Pozostałe obiekty mieszczące pomieszczenia biurowe zyskały bardziej klasyczne elewacje. Szklane ściany zostały jednak podzielone z przesunięciami na regularnej siatce, a dodatkowo szyby zostały w ramach zamocowane z niewielkim odchyleniem od pionu. Lekki "chaos" na elewacji ożywia bryłę budynku a dodatkowo powoduje, że światło słoneczne odbijające się w elewacji tworzy ciekawe świetliste wzory dookoła budynku.
Architekci porównują swój budynek do abstrakcyjnej rzeźby, która stanowi tło dla wartości MTK. Podzielcie się w komentarzach swoją opinią: czy budynek godnie reprezentuje powagę instytucji przy jednoczesnym budowaniu poczuciu zaufania do instytucji.
_____________________________________________________________________
ZOBACZ TEŻ WIDEO:
- Więcej o:
Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania
Dom jednorodzinny po holendersku
Ceglany dom w Holandii
Architektura w Amsterdamie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Pływająca willa w Amsterdamie
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]