Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

To będzie najwyższy wieżowiec Katowic. Przygotowania do budowy .KTW

Piotr Czaja

Tuż przy katowickim Spodku lada moment rozpoczną się prace nad nowymi biurowymi wieżami, z których ta wyższa osiągnie 133 metry wysokości ustanawiając nowy rekord wysokości dla Katowic i wpisując inwestycję w ogólnopolską czołówkę wysokościowców. jak będzie wyglądać wieża .KTW?

Materiał nie może zostać upubliczniony przed 19-05-2016 13:15
Wieżowiec .KTW w Katowicach
mat. prasowe

Wygląd nowych wieżowców przez dłuższy czas utrzymany był w tajemnicy. Dziś wreszcie podczas prezentacji projektu mogliśmy poznać projekt na który dużo osób czekało z niecierpliwością. Tuż przy ikonie architektury - katowickim Spodku oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które otrzymało tytuł BRYŁY ROKU 2015 w kategorii Nagroda Internautów powstanie zespół dwóch wysokich budynków, z których wyższy osiągnie 133 metry przewyższając znacznie dotychczasowego rekordzistę Katowic (wieżowiec Altus - 125 metrów do czubka iglicy i 106 metrów do dachu).

Za projekt nowych budynków odpowiadają architekci Przemo Łukasik i Łukasza Zagała z pracowni Medusa Group, a inwestorem jest firma TDJ Estate. Na działce powstaną dwa budynki złożone z kilku prostopadłościanów nałożonych jeden na drugi i przesuniętych nieznacznie względem siebie. Zróżnicowane w ten sposób bryły nabierają lekkiego ekspresyjnego wyrazu, ale ciągle zachowują subtelną i powściągliwą modernistyczną elegancję.

Bryła .KTW może przywodzić na myśl okoliczne budynki Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ustawione jeden na drugim i nieco przesunięte względem siebie. W warstwie symbolicznej nawiązuje do śląskiego etosu pracy, definiowanego przez sumienność, uczciwość i skromność. Nie jest klasycznie piękna, nic w niej nie zostało stworzone na pokaz, a jednak wyraża sobą pewien pomysł i fantazję – mówi Łukasz Zagała, współwłaściciel studia projektowego Medusa Group.

W pierwszym etapie zrealizowany zostanie niższy budynek liczący 66 metrów wysokości. Prace nad nim mają rozpocząć się na przełomie II i III kwartału bieżącego roku i zakończyć po dwóch latach. Prace nad wyższym z wieżowców mają rozpocząć się nieco później. Będzie miał 31 kondygnacji nadziemnych i osiągnie wysokość 133 metrów. Obydwa budynki połączone będą wspólnym podziemnym garażem, a łączna powierzchnia komercyjna wyniesie 61,8 tys. m kw.

Co sądzicie o projekcie nowego budynku? Napiszcie w komentarzach jak oceniacie architekturę obiektu i czy Waszym zdaniem będzie pasował zarówno do Katowic jak również do swojego bezpośredniego sąsiedztwa.

    Więcej o:

Skomentuj:

To będzie najwyższy wieżowiec Katowic. Przygotowania do budowy .KTW