Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu

Wiele pracowni ma w swoim portfolio podobne projekty. Prosty, nowoczesny, z czytelnymi odwołaniami do archetypu tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem.

A jednak to właśnie ten budynek zaskakiwał architektów najbardziej na każdym kolejnym etapie realizacji. Opanowany i nie epatujący detalem, mógłby nie wzbudzać wielkich emocji. Niewyszukana forma, elewacje z barwionego na biało betonu architektonicznego zaczerpnięte z Domu w Tatrach i charakterystyczna dla realizacji pracowni KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA projektów drewniana podbitka okapów. 

Tymczasem skala i jakość wykonania białych płyt elewacyjnych z betonu spowodowała, że bryła budynku z każdym miesiącem nabierała szlachetności i nowoczesnego wyrazu. Widząc jak połyskuje w słońcu czy odbija barwy wieczornego nieba trudno nie odnieść wrażenia, że dom wygląda jak licowany aluminiowymi panelami.

— opowiadają architekci.

Dzięki nim bryła o powierzchni 300 mkw. stała się jeszcze bardziej prosta i skromna, podkreślając głębię modrzewiowego drewna oraz naturalnego, wapiennego łupka, którym tradycyjnie obłożono podmurówkę domu. Dynamiki nadaje budynkowi nadwieszenie nad strefą wejścia. To ono sprawia, że ta na wskroś prosta bryła nabiera właściwej ekspresji.

Ukształtowanie terenu i lokalizacja domu na działce

Za sprawą zmiany ukształtowania terenu architekci rozszerzyli program funkcjonalny  domu. Budynek zaprasza gości od strony północnej - z przyziemia do reprezentacyjnego holu, a następnie schodami do części mieszkalnej na parterze. W przyziemiu od strony północnej zlokalizowany jest garaż, a w części południowej mieści się strefa z basenem i SPA. 

Dom szeroko otwiera się na ogród i sąsiadujące z nim stawy. Całość zaprojektowano tak, aby dać mieszkańcom zarówno intymność, jak i otwartą przestrzeń umożliwiającą swobodny kontakt z otaczającą naturą.

W zgodzie z otoczeniem

Na ostateczny odbiór budynku wpływa w dużej mierze jego kontekst, który tworzą domy katalogowe o typowych dla nich formach i materiałach wybudowane dookoła. Na ich tle projektowany budynek ukazuje właściwą dla tego miejsca formę zabudowy. Prostą i niewymuszoną, a przede wszystkim współgrającą z kontekstem.

Projekt: KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA, Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (12)
Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu
Zaloguj się
 • Dominik Jarych

  Oceniono 14 razy 8

  Bomba! Gratuluję i życzę zajebistego życia w tym pięknym niebanalnym domu :).

 • szaman668

  Oceniono 7 razy 3

  nudne bryły w tle nie są wynikiem bezguścia , tylko ekonomii .... od lat wiadomo , że dwuspadowy stromy dach (dający możliwość zabudowy poddasza) jest najtańszą konstrukcją

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 5 razy 3

  bryła i białe płyty elewacyjne, super. Ale do jasnej ciasnej, po co ten piaskowy kamyczek. na elewacji? W ogóle nie pasuje do reszty, wręcz gryzie się z całą resztą.

 • golass

  Oceniono 12 razy 0

  w ogole sie nie wpisuje w otoczenie.

 • Wojciech Pacan

  Oceniono 4 razy -2

  Takie pomysły realizuje już jeden z polskich architektów Konieczny - podobne rozwizania do jego realizacji /

 • sir_fred

  Oceniono 7 razy -3

  Estetyczny, ale tylko na tych wieczornych zdjęciach wygląda naprawdę interesująco. W pełnym świetle te białe płyty nadają mu wygląd budynku przemysłowego (coś jak lab złego człowieka z filmów o Bondzie)...

 • kornela02

  Oceniono 5 razy -3

  a jak przyjdzie wielka woda ????

 • nekaj

  Oceniono 4 razy -4

  dom bardzo ciekawy, do otoczenia nie pasuje wcale, ale działka jest duża, wiec w sumie nie ma problemu
  nie podoba mi się to coś zamiast ogrodu - pokrycie dachu jest koniecznością, ale grysik marmurowy i strzyżone drzewka? litości...drzewa, bukszpan, geometria - nie każdy lubi, ale tu by pasowało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX