Makabryłą w starą willę. Koszmarna przebudowa w Zakopanem

23.10.2017 14:07
Przebudowa willi w Zakopanem

Przebudowa willi w Zakopanem (MAREK PODMOKŁY)

Ze starej willi znajdującej się przy ulicy Zaruskiego nieopodal Krupówek zostały tylko dwie ściany. Skośny dach obudowano kolejnymi piętrami nowego budynku. Zgodę na przebudowę wydał miejski konserwator zabytków.

Stara zakopiańska willa mieści się przy budynku poczty głównej, 100 metrów od Krupówek. Chociaż bardziej adekwatne byłoby użycie w tym wypadku czasu przeszłego, ponieważ dom ginie pod nowymi zabudowaniami. To nie tylko ważna lokalizacja, ale też nie byle jaki budynek. Willa została zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego i zrealizowana w latach 1925-1926.

Tym razem sposobem na zagospodarowanie lukratywnej działki stało się nie zburzenie starych murów, ale obudowanie willi tak, by zniknęła pod kolejnymi piętrami "wielofunkcyjnego budynku mieszkalno-usługowego". To kolejny architektoniczny koszmarek, który narodził się z chciwości. Słowa" przebudowa" użyto w tym wypadku na wyrost.

Inwestorem jest firma Euro-Trademex, projekt przygotował Piotr Leja.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Największe kity Polisz Arkitekczer 2016 [WIDEO]

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Portal architektoniczny bryla.pl opublikował galerię zdjęć budynków ZUS w Polsce. 'Kicz, namnożenie form i refleksyjne szkło, które odbija otoczenie, ale nie pokazuje wnętrza. To znaki rozpoznawcze wielu siedzib Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Architektoniczny rozmach niestety nie idzie w parze z jakością stawianych budynków. Oliwy do ognia dolewa fakt, że przysłowiowe 'pałace' zostały zbudowane za pieniądze podatników. Tymczasem co jakiś czas w media pojawiają się informacje o stale powiększającym się deficycie w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych' - czytamy na portalu. W zestawieniu znalazł się też przykład z Lublina. 
Lubelski ZUS mieści się w sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Zana o numerach 36, 36A i 38A i 38C (wieżowiec). Część wieżowca użytkują inne instytucje. Jak informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie, łączna powierzchnia zajmowana przez instytucję to ok. 13,7 tys. mkw. 
Obiekty przy Zana 38C (wieżowiec) i 38A nie były budowane na potrzeby ZUS. Powstawały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. ZUS wprowadził się do nich w 1989 roku. Te nowsze, przy Zana 36-36A powstały w 1998 roku. Autorami projektu są architekci: prof. dr arch. Zygmunt Hofman i mgr. inż. arch. Witold Thumenas. - Z dzisiejszej perspektywy wygląd tych budynków zachwytu nie budzi, to oczywiste. Ich uroda wpisywała się w pewnym sensie w styl lat dziewięćdziesiątych, kiedy powstawały - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. Dodaje jednak, że istotne jest to, że spełniają podstawowe warunki związane z obsługą klientów. 
Korba broni jednak budynków ZUS podkreślając, że nie sposób wrzucić do jednego worka. - Są wśród nich przykłady bardzo ciekawej architektury. Np. chwalony ostatnio ZUS w Zabrzu, siedziba Zakładu w Gdańsku, która współgra ze swoim historycznym otoczeniem, czy mieszczący się w kamienicy I Oddział ZUS w Warszawie. Budynek Centrali ZUS w Warszawie w 2008 roku otrzymał prestiżowy tytuł 'Budowy Roku' od Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Został wyróżniony za wysoką jakość realizacji w stosunku do niskiego kosztu wykonania - dodaje. Zapewnia też, że nie ma związku między pieniędzmi na budowę lub modernizację budynków ZUS a deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Budżet ZUS i FUS to dwa odrębne fundusze - mówi. Pałace ZUS
 • Wroclavia Kolejny dworzec przegrał starcie z centrum handlowym. Otwarcie galerii Wroclavia
 • 'Nasz wzrok przyciągnął krakowski Prokocim. Przyciągnął, bo nie może go nie przyciągać. Przyciąga za każdym razem, kiedy się koło niego przejeżdża. Przyciąga tak bardzo, że aż razi.' Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce
Komentarze (17)
Makabryłą w starą willę. Koszmarna przebudowa w Zakopanem
Zaloguj się
 • Adam Sielatycki

  Oceniono 44 razy 42

  Jakby Zakopane nie było już dostatecznie zdewastowane architektonicznie... To chyba najsmutniejsze miasto w Polsce, w ciągu niecałego wieku z jednego z artystycznych centrów Polski stać się stolicą januszowej myśli urbanistycznej. I, jak widać, w najbliższym czasie lepiej nie będzie.

 • mat.31

  Oceniono 18 razy 18

  O, ja pierd.... Góralska myśl architektoniczna. Brakuje tylko 55 reklam na tym budynku.

 • Iza Bieniaszewska

  Oceniono 8 razy 8

  Polecam artykuł na ten temat z 2016 roku, tam są nie tylko zdjęcia 'przed', ale i widać wizualizacje jak to będzie wyglądało docelowo. KOSZMAR!
  www.nietylkozakopane.info/willa-monte-zakopane/

 • Katarzyna Mużecka

  Oceniono 7 razy 7

  Odjęło mi mowę ! Myślałam, że to gdzieś w Azji ! A to Zakopane ?!! Normalnemu człowiekowi to nawet garażu nie pozwolą postawić co to "góralskiego stylu nie ma" a tu proszę 😡😡 Kto dał na to pozwolenie?!!

 • giles

  Oceniono 5 razy 5

  autor tego "projektu" zalsuzyl na pieklo juz tu na ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły