Cudklatka - metamorfoza klatki schodowej w kamienicy z końca XIX wieku [GLIWICE]

Zaniedbana klatka schodowa w gliwickiej kamienicy z końca XIX wieku zmieniła się nie do poznania. Modernizując wnętrze architekci chcieli wywołać skojarzenia z dawnym charakterem budynku.

Elementami decydującymi o wyglądzie dawnych klatek schodowych były sztukaterie, obramowania sufitów i ścian, detale snycerskie balustrad oraz drzwi, kute i odlewane elementy konstrukcji schodów, posadzki i lamperie — często wykonywane ze szlachetnych materiałów. Kompozycja tych elementów stanowiła o spójnym charakterze przestrzeni klatek.

Zdjęcie przed modernizacją klatki schodowej w XIX-wiecznej kamienicy w Gliwicach.Zdjęcie przed modernizacją klatki schodowej w XIX-wiecznej kamienicy w Gliwicach. fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Niestety, na przestrzeni dziejów i wskutek kolejnych przebudów przestrzenie te utraciły swój klimat. Obecnie o estetyce tych wnętrz decyduje raczej fuzja przypadkowych, "nowoczesnych" elementów — rurek gazowych z licznikami i kabli internetowych, drzwi antywłamaniowych i olejnych lamperii. Trzeba podkreślić, że większość wprowadzonych zmian jest nieodwracalna. Nic dziwnego, że w projekcie zdecydowano się z góry zrezygnować z podejścia "konserwatorskiego" — odtwarzania pierwotnego stanu —  na rzecz zaprojektowania przestrzeni, która pogodzi wszystkie elementy i jednocześnie stworzy spójne wnętrze. Jako zasadę przyjęto ukrycie wszystkich instalacji w szafach-szachtach instalacyjnych oraz zastosowanie na wszystkich elementach klatki jednolitej, szarej barwy. Ujednolicona w ten sposób przestrzeń staje się tłem dla dekoracyjnych luster, które potraktowano jako elementy jednocześnie historyzujące i (w połączeniu z otaczającą użytkownika szarą aurą) kreujące "wirtualną przestrzeń" - odrealnioną przez zaburzenie jej "fizyczności" - zmiany relacji sufitu, ściany, podłogi oraz kreacji zaskakujących widoków i refleksów.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Projekt: Zalewski Architecture Group /Krzysztof Zalewski, Adam Gil

Fot. Tomasz Zakrzewski/ Archifolio

Więcej o:
Komentarze (20)
Cudklatka - metamorfoza klatki schodowej w kamienicy z końca XIX wieku [GLIWICE]
Zaloguj się
 • bulba55

  Oceniono 32 razy 16

  ...z tego co widzę projektantów zdominowało odbicie. Po prostu im odbiło :)

 • c_studio

  Oceniono 5 razy 5

  render nie render, ale można by z kulturą potraktować obiekt i nie wp.... wszędzie luster z wyprzedaży ( ociec szklarz ? )

 • drakaina

  Oceniono 12 razy 4

  Koszmar. Jedyny typ pałaców, jaki to przypomina, to pałace pierwszego pokolenia nowobogackich przez nich samych projektowane.

 • hankam

  Oceniono 12 razy 4

  Ja uważam, że to fajny projekt. Bardziej ciekawi mnie, kto i ja będzie te lustra mył.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX