Tak będzie wyglądał Pawilon Polski na EXPO 2020! Triumf pracowni WXCA

Warszawska pracownia WXCA zwyciężyła w konkursie na projekt Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową 2020 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Światową Wystawę EXPO 2020 w Dubaju trwał od 19 lipca do 20 września. Chęć udziału zgłosiło 68 polskich i zagranicznych pracowni architektonicznych. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 55 podmiotów, a prace złożyło 30 zespołów. Partnerem merytorycznym było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Pula nagród wynosiła 100 tys. zł. Pierwsza nagroda w wysokości 50 tys. złotych została przyznana zespołowi WXCA. Drugie miejsce zajął zespół JAZ+Architekci oraz Paweł Lipiński, Marcin Fejcak i Kalina Piłat. Natomiast trzecie miejsce zajął projekt autorstwa zespołu 307kilo + R&D.

Sąd Konkursowy oceniał prace w oparciu o cztery kryteria:

 • atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, ekspozycji wewnętrznej dla wszystkich grup zwiedzających wystawę i zagospodarowania terenu przyległego oraz ich zgodność z wymogami Organizatora Wystawy
 • czytelność i zbieżność pracy konkursowej, w tym w szczególności treści ekspozycji, z wytycznymi konkursu
 • funkcjonalność proponowanych rozwiązań wnętrz budynku projektowanego oraz zagospodarowania terenu przyległego
 • realność i ekonomika proponowanych rozwiązań technicznych na etapie budowy, eksploatacji, rozbiórki oraz zaproponowanego w pracy konkursowej sposobu ponownego wykorzystania budynku lub jego elementów

Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Tomasz Pisula podkreślił, że zwycięska koncepcja architektoniczno-tematyczna w największym stopniu nawiązała do obu tematów przewodnich Koncepcji tematycznej udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, czyli mobilności i zrównoważonego rozwoju.

Decyzję podjęliśmy jednogłośnie. Zrównoważony rozwój jest obecny w projekcie poprzez połączenie w bryle pawilonu naturalnego i odnawialnego zasobu, jakim jest drewno, z bardzo nowoczesną formą architektoniczną. Architektura pawilonu odnosi się także w sposób czytelny do hasła mobilności, zarówno poprzez motyw Polski, jako siedliska naturalnego dla większości gatunków europejskich ptaków migrujących, poprzez nawiązanie do przepływu idei oraz do stosunków handlowych. Pawilon w tym kształcie będzie nie tylko atrakcyjnym opakowaniem dla interesującej ekspozycji wewnętrznej, ale również samoistnym nośnikiem promocyjnym wielu wywodzących się z Polski nowoczesnych technologii.

- podsumował Pisuła.

Jak zaznaczył architekt Henryk Łaguna (SARP), zwycięska praca w najpełniejszy sposób odzwierciedla założenia konkursowe. Jego zdaniem zaproponowana elegancka, czytelna i bardzo plastyczna forma będzie łatwo rozpoznawalna i wyróżni Pawilon Polski w przestrzeni wystawy EXPO 2020 – „wykorzystanie tradycyjnego materiału jakim jest drewno w połączeniu z nowoczesną architekturą odzwierciedla połączenie tradycji i nowoczesnej technologii”.

Z kolei koordynatorka projektu EXPO 2020 Monika Dyląg-Sajór zwróciła uwagę, że budynek nawiązuje zarówno do hasła mobilność jak i zrównoważony rozwój – „zdyscyplinowana konstrukcja pawilonu jest jego niezaprzeczalną wartością” – powiedziała. Dodała, że „praca pozwala na różne wykorzystanie pawilonu jako nośnika przekazu informacji i wydarzeń informacyjno-artystycznych, a także jest  świetną  oprawą wszelkich  imprez związanych z wystawą EXPO 2020”.

Zdaniem Sądu Konkursowego daje szeroki wachlarz możliwości interpretacyjnych dla promocji wielu polskich branż i technologii, a co za tym idzie również promocji Polski na arenie międzynarodowej. Projekt zyskał wysokie noty również ze względu na zaproponowaną technologię, która umożliwi wykorzystanie Pawilonu lub jego elementów konstrukcyjnych po zakończeniu Wystawy, co konsekwentnie dopełni realizację haseł przyświecających polskiej obecności na Expo w Dubaju.

Więcej o:
Komentarze (6)
Tak będzie wyglądał Pawilon Polski na EXPO 2020! Triumf pracowni WXCA
Zaloguj się
 • fan tom

  Oceniono 3 razy 3

  Budynek sam w sobie jest ok ale Szkoda że to tak nie będzie wyglądało. Jest to wyłącznie poetycka wizja pawilonu. Na tych wizualizacjach obiekt znajduje się w pustym polu a tak naprawdę jego miejsce będzie się w pierzei, po drugie jak się zamiast cienkich żyłek zrobi konstrukcje by zawiesić "szpaki" to się totalnie zmieni odbiór tego budynku. I po raz n-ty jak widać na tym przykładzie nie warto się trzymać wytycznych napisanych przez organizatorów tylko robić swoje.

 • sky-pe

  Oceniono 1 raz 1

  Fair play w architektonicznych konkursach to czysta utopia... nie wiem czy wiecie, ale SARP w Gdańsku po akcji tego typu, nie rozstrzyga już konkursów! Pytanie dlaczego ogólnopolski konkurs rozstrzygali wyłącznie architekci z Warszawy i "przystawki z paih-u"...a jakże z Warszawy?

 • adamczajka

  0

  Koncept jest cacy! Ten lekki antybunkier i ptaki i światło i wiatr! Super!
  A Fan Tom ma chyba rację tylko na końcu wypowiedzi.
  Mnie pozatym interesuje co oprócz cudnej bryły i materiału będzie z Polski.
  Czy to będzie komplet jakiś smart low emission building made in pl i moderny dyzajn też?

 • adamczajka

  0

  Koncept cacy! Wsio gitara! Ten lekki antybunkier i ptaki i światło i wiatr!
  A Fan Tom ma chyba rację tylko na końcu wypowiedzi.
  Mnie imteresuje co oprócz cudnej bryły i materiału będzie z Polski.
  Czy to będzie komplet smart low emission building made in pl i moderny dyzajn też?

 • Inter Media

  0

  Szkoda że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie będzie tak wyglądało !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX