Renesans anno domini 2018. Warszawska kamienica stanie się pałacem

Zwyczajna kamienica przy ul. Zamenhofa 5 na Muranowie stanie się pałacem. Projektanci "Palazzo Murano" inspirowali się szczytowymi osiągnięciami włoskiego renesansu. Inwestorem jest Grupa Landeskrone, założona przez członków rodu książąt Lubomirskich.

Renesans nowowarszawski

„Palazzo Murano” - jak pisze inwestor - „będzie połączeniem prestiżu i nowoczesności, unikalnym na mapie stolicy, jak i dzieła innych członków rodu książąt Lubomirskich”.

Prosta bryła budynku przy ul. Zamenhofa 5 zyska zupełnie nową, ozdobną fasadę. Estetyka biurowca ma być przejawem połączenia polskiej historii z włoską architekturą. Architektura będzie nawiązywała do florenckich i weneckich pałaców z okresu quattrocento i cinquecento.

Oryginalne przedmioty z Wenecji

Prace budowlane rozpoczęły się od remontu elewacji. Klasycystyczne detale mają odzyskać dawny blask; dobudowane zostaną krużganki inspirowane włoskim renesansem. Renowacji zostaną poddane wszystkie posadzki i schody, a oprócz tego zostaną ułożone nowe marmurowe mozaiki. Nowe żelazne drzwi wejściowe i inne okucia zostały zamówione u najlepszych mistrzów kowalstwa.

Wnętrza „Palazzo Murano” nawiążą swoim wystrojem do pałaców z okresu renesansu i baroku. Wielkie lustra i inne oryginalne detale, charakterystyczne dla weneckich manufaktur szklanych z Murano – kinkiety i żyrandole, których tradycja wytwarzania sięga VIII wieku, będą zdobiły reprezentacyjne części wspólne. Na ścianach znajdą się marmurowe kolumny i stiuki, a także obrazy i portrety członków rodu książąt Lubomirskich.

Prace mają zakończyć się w I kwartale 2019 roku.

Więcej o:
Komentarze (7)
Renesans anno domini 2018. Warszawska kamienica stanie się pałacem
Zaloguj się
 • Zbigniew Więcław

  Oceniono 11 razy 7

  Błagam, niech ktoś powie, że to jest żart. To jest odrażająca tandeta. Jak można pozwolić na takie oszpecenie przepięknego fragmentu miasta? :(

 • menazka

  Oceniono 6 razy 6

  Warszawie przyda się architektura historyzująca, ale w dobrym stylu i odpowiednim miejscu. (Chociaż rekonstrukcje i renowacje niektórych budynków byłyby lepszym pomysłem.) Ten projekt to trochę kiczowaty bigos. Chyba bliżej eklektyzm niż renesans. Trochę będzie się gryzło z kamienicą obok która na wizualizacji zasłonięta jest drzewem.

 • Piotr S. Kantor

  Oceniono 4 razy 4

  Historyzm w sumie jest okej, jeśli robiony z głową i gustem. Ale litości, czemu włoski renesans? Już nie ma w stolicy jakichś bliższych i mniej ekstrawaganckich wzorów do naśladowania?

 • serfweerwr

  Oceniono 6 razy 4

  oesu rodzinko Lubomirskich... kiczem to zalatuje

  odnawiać z podejściem zachowania autentyczności tak... ale jak chcecie rublowkowe kicze implementować to jest źle

 • aarch

  Oceniono 4 razy 2

  Czyż socrealizm nie czerpał pełnymi garściami właśnie z renesansu? Pałac Kultury i MDM pełen jest "renesansowych" "smaczków".

 • sw.jakub

  Oceniono 1 raz -1

  Proszę, napiszcie,że to tylko ponury żart z okazji Hallowen...

 • czonek22

  Oceniono 9 razy -1

  jeżeli jest dobra to czemu nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX