Po kiluletnim remoncie Amfiteatr w Łazienkach Królewskich zostanie oficjalnie ponownie otwarty dla publiczności. Inauguracja sezonu „Amfiteatr 2.0”
8 maja odbędzie się otwarcie sezonu w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich. Będzie to wydarzenie wyjątkowe i symboliczne. Inauguracja podkreśli ciągłość tradycji teatralnej zapoczątkowanej przez króla Stanisława Augusta oraz jej współczesną reinterpretację w ramach projektu „Amfiteatr 2.0”. Co istotne, Amfiteatr stanowi unikatową w skali europejskiej scenę teatralną, a zarazem jedną z zaledwie dwóch królewskich scen teatralnych w Polsce – obok Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii.

Po latach zamknięcia i dwuletnim kompleksowym remoncie konserwatorskim Amfiteatr zostanie oficjalnie ponownie otwarty dla publiczności jako kluczowy punkt sezonu kultury plenerowej w Łazienkach Królewskich. Otwarcie zapowiada powrót tej historycznej sceny jako jednej z najważniejszych przestrzeni wydarzeń artystycznych stolicy.
Na przestrzeni lat zarówno scena, jak i widownia Amfiteatru ulegały postępującym procesom niszczenia. Przyczyną podjęcia prac konserwatorsko-budowlanych był zły stan zachowania stylizowanych ruin, betonowej płyty scenicznej, mostka łączącego scenę z lądem oraz konstrukcji niektórych kolumn otaczających scenę. Prace zostały poprzedzone szczegółowymi badaniami konserwatorskimi oraz ekspertyzami budowlanymi. Dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy przeprowadzić kompleksową konserwację – największą w historii tego miejsca: i widowni, i sceny, i podscenia, i orkiestronu, i całej naturalnej scenografii rzeźbiarskiej. I nawet całej wyspy – z faszynami, czyli elementami budowlanymi z pędów wikliny i gałęzi drzew liściastych, a także otoczeniem, miejscem do cumowania łódek i mostkiem łączącym wyspę z lądem.


Amfiteatr w obecnej formie powstał w 1790 roku według projektu królewskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 7 września 1791 roku, kiedy zaprezentowano balet historyczny „Kleopatra”. Od tamtej pory obiekt stanowi jedną z najważniejszych plenerowych scen kulturalnych w Warszawie.
W swojej wieloletniej historii Amfiteatr był miejscem realizacji bogatego programu artystycznego i edukacyjnego. W tej wyjątkowej przestrzeni odbywały się spektakle teatralne inspirowane tradycją antycznego teatru i oświeceniowym dziedzictwem króla Stanisława Augusta, koncerty muzyki klasycznej, projekty operowe i oratoryjne, a także wydarzenia z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Amfiteatr gościł również festiwale, wydarzenia okolicznościowe oraz projekty specjalne towarzyszące świętom państwowym i inicjatywom międzynarodowym, przyciągając szeroką i zróżnicowaną publiczność.
Istotnym elementem działalności były także przedsięwzięcia edukacyjne i społeczne – warsztaty, spotkania oraz projekty angażujące młodzież, rodziny i seniorów, które łączyły historię miejsca z nowoczesnymi formami uczestnictwa w kulturze. Dzięki nim Amfiteatr stał się przestrzenią dialogu i integracji.

Inaugurację otwarcia XVIII-wiecznego zabytku uświetni koncert światowej sławy artystów – Jakuba Józefa Orlińskiego (kontratenor) oraz Michała Biela (fortepian). Odbędzie się on 8 maja.
Koncert stanowi wyjątkową okazję, by usłyszeć wybitnych muzyków występujących na najważniejszych scenach świata oraz zobaczyć efekty kompleksowej rewitalizacji Amfiteatru.
Jakub Józef Orliński należy do najbardziej rozpoznawalnych kontratenorów młodego pokolenia. Artysta odnosi sukcesy na scenach operowych i estradach koncertowych w Europie, Azji oraz obu Amerykach, występując m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie oraz Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Jest laureatem prestiżowych nagród, w tym Gramophone Classical Music Award (2019) oraz International Opera Awards (2021).
Michał Biel to ceniony pianista i korepetytor, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku, który występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Berlińska, Wigmore Hall w Londynie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Regularnie współpracuje z Jakubem Józefem Orlińskim, tworząc ceniony duet koncertowy obecny na międzynarodowych festiwalach i scenach operowych.
Otwarcie Amfiteatru ma na celu nie tylko przywrócenie go do życia scenicznego, lecz także wykreowanie jako nowoczesnej, otwartej platformy spotkania historii z aktualnymi praktykami artystycznymi, wzmacniając pozycję Łazienek Królewskich jako jednego z najważniejszych centrów kultury w Polsce.
- Więcej o:
![Amfiteatr w Łazienkach Królewskich Amfiteatr w Łazienkach Królewskich]()
Po kiluletnim remoncie Amfiteatr w Łazienkach Królewskich zostanie oficjalnie ponownie otwarty dla publiczności. Inauguracja sezonu „Amfiteatr 2.0”
![U góry: z lewej - przedszkole Ptasie Radio w Bobrownikach; Z prawej - Bernardyńska 1 we Wrocławiu. Na dole: z lewej - Murawa 2 w Poznaniu; Z prawej - Dom Szczotkowany w Swarzędzu U góry: z lewej - przedszkole Ptasie Radio w Bobrownikach; Z prawej - Bernardyńska 1 we Wrocławiu. Na dole: z lewej - Murawa 2 w Poznaniu; Z prawej - Dom Szczotkowany w Swarzędzu]()
Cztery polskie budynki w finale Baumit Life Challenge 2026
![7R Hub Nowa Huta w Krakowie 7R Hub Nowa Huta w Krakowie]()
To będzie największy kompleks logistyki miejskiej w Europie! 7R Hub Nowa Huta w Krakowie
![MAKI Rzeszów - widok z góry MAKI Rzeszów - widok z góry]()
MAKI - Międzynarodowa Arena Kultury i Integracji (Wir Słowa) w Rzeszowie. Wielofunkcyjny obiekt będzie nowym symbolem miasta
![Młyny Mogilska. Z lewej - wizualizacja; Z prawej - zdjęcie z budowy Młyny Mogilska. Z lewej - wizualizacja; Z prawej - zdjęcie z budowy]()
Kraków: Młyny Mogilska. Metamorfoza dawnych zakładów
![SOHO by Yareal - SOHO HUB - Budynek B.55 - Mińska 39B SOHO by Yareal - SOHO HUB - Budynek B.55 - Mińska 39B]()
Warszawa: Rusza budowa SOHO HUB. To ostatni etapu kompleksu SOHO by Yareal na Pradze Południe
![MURANO w Warszawie. Proj. BBGK Architekci MURANO w Warszawie. Proj. BBGK Architekci]()
Warszawa: MURANO od BBGK Architekci. Architektura w myśl logiki miasta
![MIKATO w Katowicach MIKATO w Katowicach]()
MIKATO w centrum Katowic - nowy fragment miasta w miejscu dawnego dworca [WIEŚCI Z BUDOWY]









