Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce

W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu "Dworzec Roku" organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Zwycięzcą okazał się obiekt w Wągrowcu, deklasując m. in. dworce w Gdyni, Bydgoszczy czy Wrocławiu.

Dziesięciu finalistów

W pierwszej edycji konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie wybrano 21 obiektów, które odwiedzili audytorzy. Dworce były oceniane w wielu kategoriach, m.in. za wielkość i zagospodarowanie, funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne czy obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych.

Na podstawie sprawozdań audytorów, formularzy oceny i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 finalistów: dworce w Bielsku-Białej, Kartuzach, Katowicach, Tarnowie i Wągrowcu, a także Bydgoszcz Główną, Gdynię Główna, Toruń Główny, Warszawę Centralną i Wrocław Główny.

Zwycięzca może być tylko jeden

Ostatecznie najlepszy okazał się dworzec w Wągrowcu, wyremontowany w 2015 roku za 15 mln zł. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Consultor Architekci.

Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec

- argumentowała wybór przewodnicząca konkursowego jury dziennikarka Anna Popek.

Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa

- dodaje juror Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ.

Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej zapowiada, że w najbliższym czasie na dworcu w Wągrowcu pojawi się pamiątkowa tablica informująca o zwycięstwie.

Więcej o:
Komentarze (4)
Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce
Zaloguj się
 • krajidiotow

  Oceniono 6 razy 6

  Slyszalem, ze nominacja dworca w Katowicach i jego miejsce wsrod finalistow to skandal. Dworzec z uszkodzonymi od miesiecy schodami do dworca autobusowego chyba nie powinien byc w finale. Chyba , ze reszta nominowanych to jeszcze wiekszy obciach

 • serfweerwr

  Oceniono 4 razy 4

  patrzcie wsiórskie katowice i sosnowiec, tak można

 • jakobhorner

  Oceniono 1 raz 1

  wygląda bardziej modułowo niż dworce modułowe.

 • xysieq

  Oceniono 6 razy -6

  Ta betonowa wiata z przeszkleniem od frontu jak w supersamie z lat 70-tych dobudowana do kamienicy, dworca to jest hit i pierwsze miejsce? Oł rily?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX