Piękny Wrocław 2019. Wybrano najlepsze realizacje architektoniczne we Wrocławiu

Poznaliśmy wyniki konkursu Piękny Wrocław 2019, organizowanego przez prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Nagrodzone zostały najlepsze obiekty zrealizowane w roku 2018.

Konkurs Piękny Wrocław ma na celu promocje nowej architektury stolicy Dolnego Śląska. Głównym kryterium wyboru są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Jury obradowało w składzie: Piotr Fokczyński (architekt miasta, przewodniczący); Jan Paluchniak (Towarzystwo Miłośników Wrocławia); Wojciech Gryczyński (Towarzystwo Miłośników Wrocławia); Andrzej Poniewierka (architekt, rekomendowany przez prezydenta Wrocławia), Beata Stobiecka (Stowarzyszenie Architektów Polskich; Aleksander Szarapo (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP).

W tym roku do konkursu zgłoszono 35 realizacji. Kolejnych 11 rekomendował Piotr Fokczyński, architekt miasta i przewodniczący jury. Zobaczcie nagrodzone obiekty!

Kategoria: Budynek mieszkalny wielorodzinny

1. nagroda - MARINA III - Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami  (ul. Pomorska 1, 1a); Autor: Major Architekci - Marcin Major; Inwestor: Topacz Investments sp. z o.o.; Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o.

MARINA III - Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługamiMARINA III - Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami Fot. mat. konkursowe Piękny Wrocław 2019

2. nagroda -  Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki (ul. Heinricha Lauterbacha 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, ul. Krystyny i Mariana Barskich 8, 10, 12, 14); Autor: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka, Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Roman Rutkowski, Stanisław Lose, Zbigniew Maćków; Inwestor: Blockpol Developer sp. z o.o.; Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Blockpol sp. z o.o.

3. nagroda - Osiedle "Kuźniki" (ul. Hermanowska); Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Andrzej Doktor, Marta Bazan, Sylwian Moska, Karol Mądrecki; współpraca – Joanna Karnicka, Paweł Szyport; Inwestor: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp.j.; Wykonawca: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp.j.

Wyróżnienie - Budynek mieszkalny wielorodzinny Kooperatywa II (ul. Heinricha Lauterbacha 3-3a); Autor: WOLANIN.PL Architektura - Marcin Wolanin; Inwestor: Grupa inwestorów prywatnych - Kooperatywa; Wykonawca: Bartosz Michalewicz

Kategoria: Budynek mieszkalny jednorodzinny

1. nagroda -  Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom z zacięciem” (ul. Brata Alberta); Autor: Pracownia Architektury Głowacki - Tomasz Głowacki; Inwestor: prywatny; Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Jarosław Tomaszewski

Budynek mieszkalny jednorodzinny 'Dom z zacięciem' we WrocławiuBudynek mieszkalny jednorodzinny 'Dom z zacięciem' we Wrocławiu Fot. mat. konkursowe Piękny Wrocław 2019

2. nagroda - Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom na Karłowicach” (ul. Władysława Orkana); Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak; Inwestor: prywatny, Wrocław; Wykonawca: Ach-Domy

3. nagroda - Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park (ul. Szynowa 4-34); Autor: OZONE Architekci – Emilia Skarżyńska, Dawid Wirth, Agata Bobrowska, Bartosz Skowera; Inwestor: G2 sp. z o.o.; Wykonawca: OPM sp. z o.o.

Wyróżnienie - Budynek mieszkalny jednorodzinny „Energooszczędna kostka” (ul. Władysława Orkana); Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak; Inwestor: prywatny; Wykonawca: wielu wykonawców

Wyróżnienie - Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom Krawczyka” (ul. Jaspisowa); Autor: Grid Architekci sp. z o.o. - Artur Toboła, Agnieszka Zając, Paulina Gogacz; Inwestor: prywatny; Wykonawca: system gospodarczy

Kategoria: Budynek użyteczności publicznej

1. nagroda - Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo-Logistycznej MPWiK (ul. Na Grobli); Autor: Dziewoński Łukaszewicz Architekci – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław; współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław; współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o.; Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA; Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o.

Centrum Operacyjne i Baza Transportowo-Logistyczna MPWiKCentrum Operacyjne i Baza Transportowo-Logistyczna MPWiK Fot. mat. konkursowe Piękny Wrocław 2019

2. nagroda - Budynek biurowo-usługowy Retro Office House (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 69); Autor: Kuryłowicz & Associates - Ewa Kuryłowicz, Piotr Żabicki, Piotr Kuczyński, Krzysztof Pydo, Piotr Marciniak, Tomasz Kopeć, Tomasz Duszczyk, Łukasz Węcławski, Marcin Klukowski, Patrycja Majewska; Inwestor: LC Corp; Wykonawca: Budimex SA

3. nagroda - Budynek biurowy CU Office (ul. Jaworska 13); Autor: Medusa Group sp. z o.o. sp.k. - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Bytom, współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Sieczkowska, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Piotr Dećko, Mateusz Rymar, Michał Sokołowski, Krzysztof Weber; Inwestor: Grupa BUMA, Kraków/REINO Partners sp. z o.o.; Wykonawca: Buma Contractor 1 sp. z o.o.

Wyróżnienie - Budynek hotelowo-usługowy XS Apartments (ul. Na Grobli 36); Autor: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o. – Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Krzysztof Toczydłowski; Inwestor: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o.; Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o.,

Kategoria - Budynek produkcyjny, przemysłowy

1. nagroda: Budynek magazynowo-biurowy Eltron (ul. Brodzka 10b); Autor: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK - Paweł Paradysz, Konrad Mikołajczyk, Dorota Damm-Paradysz; Inwestor: ELTRON sp. z o.o. sp.k.; Wykonawca: Atlas Ward Polska sp. z o.o.

Budynek magazynowo-biurowy Eltron we WrocławiuBudynek magazynowo-biurowy Eltron we Wrocławiu Mat. konkursowe Piękny Wrocław 2019

Kategoria - modernizacja obiektu historycznego

Nagroda specjalna - Budynek Centrum Symulacji Medycznej (ul. Tytusa Chałubińskiego 7a) Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. - Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska; współpraca autorska: Aleksandra Demidowicz, Karolina Konopnicka, Agata Markgraf, Małgorzata Oleśkowska, Tomasz Zawisza; Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich; Wykonawca: PB Inter-System SA

Centrum Symulacji Medycznej we WrocławiuCentrum Symulacji Medycznej we Wrocławiu Fot. mat. konkursu Piękny Wrocław 2019

Wyróżnienie - Kamienica Oppenheimów - przebudowa zabytkowej kamienicy ze zmianą funkcji na kulturalno-usługową (pl. Solny 4); Autor: Major Architekci - Marcin Major; Inwestor: Victor Oppenheim Haus Gemeinnützige SE/Spółka Europejska Pożytku Publicznego; Wykonawca: Budimex SA

Wyróżnienie - Pawilon InfoWuWA (ul. Tramwajowa 2); Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Maja Cichocka, Agnieszka Gałwiaczek; współpraca: Tomasz Cempa Architekt - Tomasz Cempa, Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o. – Grażyna Adamczyk-Arns; Inwestor: Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o.; Wykonawca: Piotr Olczak „OLTOS”, Oleśnica; PPHU Paweł Trościaniec, Oława; PP Trisem sp. z o.o., Mosina; Arkada Budownictwo i Zabytki sp. z o.o., Święta Katarzyna; Dobra Firma Marta Klint, F.H.U. KONO Magdalena Konopka, Ann-Dach Anna Zadrożna

Wyróżnienie - Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, pawilon kasowy, zagospodarowanie terenu (ul. Na Grobli 17); Autor: Pracownia Projektowa Myczkowski - Tomasz Myczkowski, Róża Myczkowska, Oles Mosiyevskyy, Ryszard Zarycki, Marek Koźbiał; Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA; Wykonawca: Stanisław Sadowski

Wyróżnienie - Przedszkole nr 23 (ul. Zwycięska 8a); Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, Wrocław, współpraca: Vega Cad, Wrocław; Monika i Sebastian Stanisławscy; Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich sp. z o.o.; Wykonawca: AKBIK sp. z o.o.;

Wyróżnienie - Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu (ul. Bierutowska 57-59); Autor: ASSA Anna Sokół Studio Architektury – Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald; Inwestor: BFF INVESTMENTS sp. z o.o.; Wykonawca: BFF INVESTMENTS sp. z o.o.

Zarówno Przedszkole nr 23 i Bierutowska Park zostały wyróżnione w poprzedniej, XXVIII edycji konkursu. W tym roku były nominowane do nagrody specjalnej.

Grand Prix 2019 - Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo-Logistycznej MPWiK (ul. Na Grobli); Autor: Dziewoński Łukaszewicz Architekci – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław; współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław; współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o.; Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA; Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o.

Centrum Operacyjne i Baza Transportowo-Logistyczna MPWiK we WrocławiuCentrum Operacyjne i Baza Transportowo-Logistyczna MPWiK we Wrocławiu Fot. mat. konkursu Piękny Wrocław 2019

Kapituła nie przyznała nagród w kategorii obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna.

Wszystkim laureatom gratulujemy!