Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Apartamenty Potocka - dynamiczna bryła na Żoliborzu od POLE Architekci

Mat. architektów/ red. WG/Pressland

To nie jest kolejny typowy nowoczesny apartamentowiec. Zespół z pracowni POLE Architekci podszedł do tematu inaczej. Zaproponował odważną, dynamiczną, rozrzeźbioną bryłę, która wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy. Apartamenty Potocka to inwestycja, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Apartamenty Potocka. Proj. POLE Architekci
Apartamenty Potocka. Proj. POLE Architekci
Fot. Jakub Certowicz

Apartamenty Potocka to pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który stanął na niedużej prostokątnej działce na warszawskim Żoliborzu (przy ulicy ulicy Potockiej). Kwartał w którym znajduje się nieruchomość, to pozostałość starego układu urbanistycznego i geodezyjnego na którym powstało osiedle Marymont – Potok. W porównaniu do dużego zespołu sportowego Marymont i wysokiej zabudowy powstałego w PRL osiedla, wysokość działki wydaje się skromna, jednak chcą zachować pierwotny charakter miejsca, ten właśnie historyczny kwartał podzielony jest na małe parcele. Sąsiednie zadrzewione działki na których wciąż nie został uregulowany stan prawny przez długi czas nie zostanie zabudowany. Dlatego pomimo tego, że Plan Miejscowy zalecał w tym miejscu wytworzenie ciągłej pierzei, budynek otwiera się na 4 strony świata. Korzysta tym samym z przyrodniczych atutów otoczenia. Budynek przez swoje małe gabaryty ma „ludzką skalę". Nie przytłacza.

Bartłomiej Popiela, Łukasz Gniewek i Wojciech Gajewski z POLE Architekci, zaprojektowali wolnostojący budynek w rzucie nieregularnego rombu, którego boki oparte są na modułach, prowadzonych są schodkowo. Dzięki temu rozwiązaniu, bryła została lepiej doświetlona zachodnim światłem słonecznym, a sąsiedzi nie zaglądają sobie do okien.

Takie rozwiązanie pozwala na lepsze doświetlenie budynku zachodnim światłem słonecznym. Pozostanie północnej elewacji prowadzonej równolegle do ulicy, ograniczałoby nie tylko widok na sąsiada ale także dostęp światła dziennego do mieszkań od strony ogrodu.

Apartamenty Potocka. Proj. POLE Architekci
Apartamenty Potocka. Proj. POLE Architekci
Fot. Jakub Certowicz

Dom posiada 5 kondygnacji oraz szklane nadbudowy dla dużych mieszkań, przez które łatwiej dostać się na dach. Obiekt wyniesiono na poziom „O” względem terenu istniejącego. Kluczowe było tutaj zrównanie się poziomu ulicy Potockiej, która przez nawarstwienia podniosła się o 1 metr. Różnica wysokości została wykorzystana w garażu podziemnym. Dodatkowa przestrzeń pod stropem, idealnie sprawdziła się jako miejsce na dwupiętrowe mechaniczne platformy parkingowe.

W środku budynku została zaprojektowana otwarta klatka schodowa z duszą i atrium, które wpuszcza światło na sam parter budynku. Takie rozwiązanie, jest ukłonem w stronę budynków apartamentów początku XX wieku. Rzut został podzielony na konstrukcyjne 8 metrowe moduły. A poprzez ich dodawanie lub odejmowanie, kształtowana jest wielkość mieszkań.

Przez rozrzeźbienie bryła budynku jest atrakcyjna ze wszystkich stron. Strukturalne żelbetowe moduły są charakterystycznym motywem dla całego projekty a przesuwanie ich względem siebie tworzy miejsca dla tarasów i szklanych wykuszy. Schodkowość elewacji zapewnia prywatność mieszkańcom. Elewacja budynku została wykończona tynkiem. Przez dynamiczną bryłę budynku dodawanie drogich materiałów elewacyjnych nie było koniecznością. Cała uwaga projektowa skupiła się dużych oknach, które konsekwentnie perforują bryłę budynku.

---

Apartamenty Potocka

Funkcja: mieszkalno-usługowa
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz ul. Potocka 2a
Powierzchnia: 2000 m2 PUM
Autorzy:POLE Architekci
Zespół projektowy: Bartłomiej Popiela, Łukasz Gniewek, Wojciech Gajewski
Projekt: 2016
Realizacja: 2019  
Klient: IDS Devenopment
Status: Realizacja
 

    Więcej o:

Skomentuj:

Apartamenty Potocka - dynamiczna bryła na Żoliborzu od POLE Architekci