Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polskie budynki najlepsze na świecie według serwisu ArchDaily

kambi, aru

ArchDaily - najpopularniejszy architektoniczny serwis w internecie, ogłosił wyniki swojego plebiscytu na najlepsze budynki 2012 r. Wśród zwycięzców znalazły się dwa budynki z Polski!

Redakcja serwisu ArchDaily otrzymała ponad 70 tysięcy głosów z całego świata. Miłośnicy architektury mogli głosować na budynki podzielone na różne kategorie, takie jak: obiekty sportowe, hotele i restauracje, domy jednorodzinne, kościoły, muzea i biurowce. W rywalizacji dużą rolę odgrywał nie tylko aspekt wizualny obiektów, ale także ich wpływ na otoczenie i korzyści jakie niosą lokalnej społeczności.

W kategorii "Kultura" wygrał zaprojektowany przez biuro Ingarden & Ewy Architekci - Małopolski Ogród Sztuki z Krakowa. Z kolei w kategorii "Muzea i biblioteki" bezkonkurencyjne okazało się być katowickie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka autorstwa pracowniHS99z Koszalina.

Małopolski Ogród Sztuki został otwarty w październiku minionego roku. Powstał na bazie ujeżdżalni koni, która istniała w tym miejscu w XIX wieku. Po II wojnie światowej z budynku korzystał teatr im. J. Słowackiego, który w byłej ujeżdżalni posiadał swoje pomieszczenia techniczne. Obecnie Ogród to wielofunkcyjny obiekt nastawiony na działalność kulturalną. W jego największej sali mogą odbywać się teatralne przedstawienia, koncerty i konferencje. Szerzej o Małopolskim Ogrodzie Sztuki pisaliśmy w tym artykule.

O wyjątkowym sukcesie mogą też mówić architekci z biura HS99. Zaprojektowane przez nich Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach otrzymało już wiele nagród. Czytelnicy BRYŁY docenili go już na początku ubiegłego roku nadając mu tytuł BRYŁY ROKU 2011 w internetowym plebiscycie. Od tego tez momentu budynek zaczęto pieszczotliwie nazywać Rudzielcem. Centrum zostało też nagrodzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wręczył autorom projektu nagrodę za najlepszy polski budynek XXI wieku.

08.05.2012 KATOWICE  , NOWA SIEDZIBA CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLOTEKI AKADEMICKIEJ .  FOT . DAWID CHALIMONIUK /  AGENCJA GAZETA     SLOWA KLUCZOWE: BIBLOTEKA UNIWERSYTETCentrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (Fot. Dawid Chalimoniuk / AG)

O katowickiej Bibliotece pisaliśmy już wielokrotnie (czytaj więcej). Mieliśmy też przyjemność gościć Dariusza Hermana i Piotra Śmierzewskiego z HS99, którzy podczas wykładu opowiadali o swojej pracy i nagrodzonej Bibliotece. Poniżej wideorelacja i wywiad z architektami:

    Więcej o:

Skomentuj:

Polskie budynki najlepsze na świecie według serwisu ArchDaily