Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Foster znów wyróżniony

tag

Sir Norman Foster został laureatem nagrody Britain's Best 2008 w kategorii artystycznej. Sławny architekt pokonał takie brytyjskie sławy jak pisarkę J K Rowling, artystę Damiena Hirsta czy reżysera Pokuty, Joe Wright'a.

Lord Norman Foster
Lord Norman Foster
Lord Norman Foster

Konkurs podzielony jest na siedem kategorii, w której zwycięzcy otrzymują nagrodę, która ma uhonorować osiągnięcia na światową skalę w danej dziedzinie w ciągu danego roku. W 2007 roku pracownia Foster + Partners obchodziła swoją 40 rocznicę powstania. W ponad 20 miastach dookoła świata Foster + Partners zatrudnia 1250 utalentowanych architektów. W ostatnim czasie Foster + Partners zrealizowała kilka projektów na olbrzymią skalę. Jednym z nich jest opisywany na bryle Terminal 3 w Pekinie , największy obiekt na świecie. Dodatkowo w zeszłym roku oddany został do użytku Wembley Stadium w Londynie.

Poza wymienionymi wyżej, Foster + Partners zrealizowało ostatnio kilka mniej rzucających na kolana projektów. Jednym z nich jest jeden z najnowszych biurowców Londynu . Mowa o Willis building, który został zaprojektowany w 2001 roku. Obiekt powstał w bliskim sąsiedztwie do innego dzieła Fostera, sławnego Gherkina. Siedziba firmy Willis składa się z dwóch obiektów. Mniejszy znajduje się przy Fenchurch Street i ma wysokość 10 kondygnacji. Większy, sięgający 29 kondygnacji znajduje się przy Lime Street. Budynek złożony jest z trzech różnej wielkości elementów, które tworzą między sobą olbrzymie tarasy.
 
Budynek jest znakomicie wkomponowany w otoczenie. Przyziemie, które otwiera obiekt na otoczenie składa się z kawiarni i sklepów. Oba budynki koncentrują się wokół centralnego rdzenia, co umożliwia zlikwidowanie praktycznie wszystkich ścian we wnętrzu budynku. Najwyższa część budynku sięga 125 metrów. W obiekcie znajdzie się 34 tysiące m2 przestrzeni, z czego 80 % jest już wynajęte. Do elewacji wykorzystano prawie 4 tysiące tafli szkła.
 
Innym "świeżym" obiektem Fostera są rezydencje Murezzan w St. Moritz w Szwajcarii. Biuro dokonało renowacji dwóch już istniejących obiektów, Hotelu Albana z 1907 roku oraz Posthotelu z 1908 roku. Dodatkowo wybudowany został trzeci obiekt, nazwany Chesa. Dzięki tej inwestycji powstał ośrodek posiadający 60 luksusowych prywatnych apartamentów posiadających pełną obsługę niczym w hotelu.
 
Budynki połączone są ze sobą oszklonymi mostkami oraz podziemnym przejściem połączonym z parkingami, które znajdują się poniżej obiektów. W ośrodku znajdują się oczywiście kawiarnie, restauracje, centrum spa oraz kilka butików. Większość tych udogodnień znajduję się w nowym budynku zaprojektowanym przez Fostera.
 
Nie od dziś wiadomo, że Lord Norman Foster jest wybitnym architektem. W prawdzie większość pracy wykonywana jest już przez jego współpracowników, jednak mimo wszystko to on zyskuje całą sławę. Nagroda Britain's Best 2008 jest tylko kolejnym dowodem na to ile Lord Norman Foster wraz z swoją pracownią Foster + Partners wniósł do świata architektury.
    Więcej o:

Skomentuj:

Foster znów wyróżniony