Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najmniejszy dom świata? XXS HOUSE w Lublanie

hada

W centrum Lublany powstał dom o nieprawdopodobnie małych rozmiarach. Na powierzchni zaledwie 43 m kw. słoweńscy architekci umieścili wszystkie potrzebne funkcje mieszkalne.

Dom jednorodzinny XXS - znajduje się w centrum Lublany, w historycznej części zwanej Krakovo, której układ, objęty ochroną konserwatorską, jest niezmienny od średniowiecza. Podstawą minimalnych wymiarów domu (43m2 użytkowe) był istniejący wcześniej w tym miejscu przydomowy warsztat.

Zadaniem architektówDekleva-Gregoric Arhitekti było umieszczenie w tak niewielkiej kubaturze wszystkich funkcji potrzebnych w weekendowym domu pary mieszkającej za miastem. Dodatkowym problemem było ukierunkowanie obiektu na północ, co powodowało niewystarczające doświetlenie wnętrza. Jedynym ułatwieniem ze strony konserwatora zabytków było pozwolenie na doświetlenie domu oknami dachowymi.

Wnętrze obiektu podzielone jest na strefę dzienną w parterze i sypialnię na niewielkim poddaszu. Nowoczesne i bardzo minimalistyczne wnętrze znakomicie współgra z charakterem obiektu. Jednocześnie pozwala nie czuć się osaczonym w tak niewielkiej przestrzeni.

Skomentuj:

Najmniejszy dom świata? XXS HOUSE w Lublanie