Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowa siedziba NFZ w Kielcach [WIZUALIZACJE]

red

Narodowy Fundusz Zdrowia w Kielcach szuka wykonawcy projektu swojej nowej siedziby. Sprawa jest kontrowersyjna

Przedstawiony na wizualizacjach budynek jest koncepcją, do której dotarli dziennikarze kieleckiej Gazety Wyborczej. Jej projekt przygotowała pracownia Alicji Bojarowicz B&B Arch Studio z Kielc. Jeden z wariantów zakłada, że powierzchnia mającego mieć 7 kondygnacji gmachu może liczyć blisko 7 tys. m kw. Wariant skromniejszy zakłada "odchudzenie" budynku o 800 m kw. Przed siedzibą ma powstać parking gotowy pomieścić nawet 200 pojazdów.

Potrzebę budowy nowej siedziby kielecki NFZ tłumaczy fatalnymi warunkami, w których muszą pracować urzędnicy Funduszu. Obecnie świętokrzyski oddział znajduje się w trzech różnych budynkach, za wynajem których NFZ musi płacić, więc nowa siedziba miałaby po latach przynieść oszczędności.

Dlatego Fundusz mocno wziął się do pracy i za 2 mln zł. kupił od miasta działkę przy ul. Popiełuszki. Rozpoczęto też poszukiwanie wykonawcy projektu. Zainteresowane firmy miały tylko 9 dni na składanie ofert. Propozycje mogły składać w warszawskiej kancelarii radców prawnych Ćwik i Partnerzy. Wpłynęły cztery oferty.

Plany NFZ jednak nie wszystkim się podobają. Inwestycję skrytykował Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - Mają dobre warunki. Nowa siedziba to jakieś nieporozumienie, mówi się przecież o tym, że Fundusz może zostać zlikwidowany. Jak już ktoś nie wie, na co przeznaczyć te pieniądze, to podpowiadam, że lepiej je dać na budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego, gdzie warunki naprawdę są katastrofalne.

Inwestycja ma być zrealizowana w latach 2014-2018 i pochłonie 60 mln zł. O wyborze najlepszej oferty w 80 proc. zadecyduje cena, a w 20 proc. termin wykonania dokumentacji, która ma być gotowa już w pierwszej połowie stycznia 2013 r.

Udostępnij

Przeczytaj także

Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu

Polecane

Przeprojektują Pajączka z Gorzowa [metamorfoza Makabryły 2007]. Korzystnie?
Tropiciele Makabrył: wieża w Szczytnie
Elektrownia wiatrowa Józefa Antosa, czyli "gigantyczny wentylator" na środku pola. Budował ją 25 lat

Skomentuj:

Nowa siedziba NFZ w Kielcach [WIZUALIZACJE]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej