Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współczesna kamienica. Nowa śródmiejska zabudowa w centrum Poznania

red

Modernizm przyniósł w architekturze rewolucję - odejście od typowej, pierzejowej zabudowy i wprowadził formę wolnostojącego bloku. Dziś dostrzegamy zarówno zalety jednego i drugiego rozwiązania. Nikt już nie nawołuje do zburzenia historycznych dzielnic, a nowa zabudowa w tych miejscach uzupełnia istniejącą tkankę.

W poznaniu na styku historycznej i współczesnej architektury powstała forma nowoczesnej kamienicy mieszczącej w sobie funkcje mieszkaniowe i handlowo usługowe.

Zaproponowana przez pracownię Easst.com forma nawiązuje poprzez zachowanie linii zabudowy oraz kształt bryły do sąsiednich kamienic. Jednocześnie nowoczesna forma elewacji zakomponowanej jako kompozycja otworów okiennych z delikatnym reliefem w szarej okładzinie podejmuje dialog z modernistyczną zabudową znajdującą się w najbliższej okolicy.

Ostatnie piętro zostało wycofane w stosunku do lica budynku i ma przeszkloną formę. Rozwiązanie takie stanowi próbę stopniowego przejścia między niskimi kamienicami a wysokościową zabudową nowych poznańskich osiedli.

Parter oraz pierwsze piętro przeznaczone na handel oraz usługi posiadają znaczne przeszklenia witryn. Wyżej umieszczono część mieszkalną. Całość konstrukcji wykonana jest jednak w sposób umożliwiający dowolne kształtowanie powierzchni poszczególnych kondygnacji - możliwe jest łączenie mieszkań lub przeznaczenie dowolnego piętra na cele handlowo-usługowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Współczesna kamienica. Nowa śródmiejska zabudowa w centrum Poznania