Kamienice Grycana po remoncie
Zakończył się remont dwóch zabytkowych kamienic we Wrocławiu. Ich parterowa część przeznaczona będzie na handel i usługi, wyżej powstaną biura

Właścicielem budynków jest producent lodów Zbigniew Grycan. Wyremontowany został dawny dom handlowy Pod Świętym Hieronimem oraz stojąca obok kamienica przy pl. Teatralnym 6-7, która jest dawną siedzibą Gimnazjum na Międzymorzu. Oba gmachy zostały połączone tak, by mogły funkcjonować jako jeden obiekt. Obyło się jednak bez ingerencji w ich oryginalny wygląd - wyremontowano je zgodnie z historycznym projektem.
Kamienica, która znajduje się na rogu wzniesiona została w latach 1910-13. Przed wojną działał tam dom handlowy, który miał pięć lokali z wejściami z ulicy, galerię sztuki i kawiarnię. Ta ostatnia znajdowała się na piętrze.
Podczas prac remontowych odświeżono elewację z czerwonego piaskowca, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Powiększono witryny lokalu, który znajduje się na parterze. Drugie życie zyskały też wyższe kondygnacje. Przestrzenie biurowe mają nietypową wysokość (nawet do 4,5 metra) i duże okna, z których można podziwiać stojące w pobliżu gmachy: Operę, Renomę, Narodowe Forum Muzyki i hotel Monopol. Udało się też odtworzyć historyczny dach budynku.
Wyremontowana sąsiednia kamienica powstała w latach 1823-25 i ma siedem kondygnacji. Również ona zyskała odświeżoną elewację, nową stolarkę i dach. Na jej parterze od strony podwórka powstały lokale użytkowe, które latem będą mogły wykorzystywać to podwórko i urządzać w nim letnie ogródki.
Autorkami projektu rewitalizacji zabytkowych budynków są wrocławskie architektki z grupy 33_03 Anita Luniak i Teresa Mromlińska.
- Więcej o:
Zabytkowa kamienica w Warszawie. Ma ponad 100 lat i wygląda jak nowa
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych