Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamienice Grycana po remoncie

red, wroclaw.gazeta.pl

Zakończył się remont dwóch zabytkowych kamienic we Wrocławiu. Ich parterowa część przeznaczona będzie na handel i usługi, wyżej powstaną biura

12.02.2015 Wroclaw , Swodnicka / Plac Teatralny . Odremontowana kamienica Grycana " Szklany dom " . Widok na ratusz . Fot . Kamila Kubat / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: szklany dom grycan kamienica
Widok na wyremontowane kamienice
KAMILA KUBAT

Właścicielem budynków jest producent lodów Zbigniew Grycan. Wyremontowany został dawny dom handlowy Pod Świętym Hieronimem oraz stojąca obok kamienica przy pl. Teatralnym 6-7, która jest dawną siedzibą Gimnazjum na Międzymorzu. Oba gmachy zostały połączone tak, by mogły funkcjonować jako jeden obiekt. Obyło się jednak bez ingerencji w ich oryginalny wygląd - wyremontowano je zgodnie z historycznym projektem.

Kamienica, która znajduje się na rogu wzniesiona została w latach 1910-13. Przed wojną działał tam dom handlowy, który miał pięć lokali z wejściami z ulicy, galerię sztuki i kawiarnię. Ta ostatnia znajdowała się na piętrze.

Podczas prac remontowych odświeżono elewację z czerwonego piaskowca, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Powiększono witryny lokalu, który znajduje się na parterze. Drugie życie zyskały też wyższe kondygnacje. Przestrzenie biurowe mają nietypową wysokość (nawet do 4,5 metra) i duże okna, z których można podziwiać stojące w pobliżu gmachy: Operę, Renomę, Narodowe Forum Muzyki i hotel Monopol. Udało się też odtworzyć historyczny dach budynku.

Wyremontowana sąsiednia kamienica powstała w latach 1823-25 i ma siedem kondygnacji. Również ona zyskała odświeżoną elewację, nową stolarkę i dach. Na jej parterze od strony podwórka powstały lokale użytkowe, które latem będą mogły wykorzystywać to podwórko i urządzać w nim letnie ogródki.

Autorkami projektu rewitalizacji zabytkowych budynków są wrocławskie architektki z grupy 33_03 Anita Luniak i Teresa Mromlińska.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kamienice Grycana po remoncie