Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria Europa - Daleki Wschód. Nowy budynek Muzeum Manggha [KRAKÓW]

red

Krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha po ponad dwudziestu latach działalności doczekało się nowego budynku, dzięki któremu możliwe będzie pokazanie większej ilości dzieł sztuki będących w muzealnych zbiorach. Dotychczasowa ekspozycja skupiała się na sztuce japońskiej, teraz dzięki nowej przestrzeni wystawowej zwiedzający będą mieli też okazję zetknąć się ze sztuką pozostałych krajów Dalekiego Wschodu.

Galeria Europa - Daleki Wschód
Galeria Europa - Daleki Wschód
fot. Piotr Krajewski, <a href=http://pkrajewski.pl><span style="color: #c0c0c0;">pkrajewski.pl</span></a>

Budynek Muzeum Manggha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyżej ocenianych obiektów muzealnych w Polsce zaprojektowany przez japońskiego architekta Arata Isozakiego. Po ponad dwudziestu latach działalności Muzeum wzbogaciło się w tym roku o nowy obiekt, który pozwoli na rozszerzenie ekspozycji.

Autorem projektu nowego budynku są tym razem polscy architekci: Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy. Budowa nowej bryły w sąsiedztwie budynku uznawanego za ikonę to zawsze duże wyzwanie projektowe. Architekci zdecydowali o użyciu modernistycznej formy, która w założeniach miała uzupełniać i korespondować z sąsiednią zabudową przy jednoczesnym pozostawieniu dotychczasowego gmachu na pierwszym miejscu.

Geometria budynku utrzymana jest w konwencji modernistycznej. Zastosowanie prostej formy to zabieg celowy. Nie chciałem, aby ten obiekt konkurował w jakikolwiek sposób z istniejącą kompozycją Muzeum Manggha. Starałem się jak najlepiej wpisać go w charakter przedpola muzeum. Bryła nawiązuje do spadku terenu, z kolei szary piaskowiec, którym zdecydowałem się pokryć elewację, ma korespondować z szarością kamienia małej architektury przed muzeum - opowiada autor projektu Krzysztof Ingarden.

W budynku powstały dwie sale wystawowe o powierzchni ok 270 m kw każda. Dodatkową przestrzenią wystawową mogą być też przestrzenie obszernego holu. Dotychczas Muzeum prezentowało głównie sztukę japońską. Rozbudowa obiektu umożliwi zaprezentowanie zbiorów pochodzących także z innych krajów Dalekiego Wschodu będącej w zbiorach muzealnych. Władze muzeum podkreślają, że obiekt ma być także miejscem spotkań artystów i stanowić płaszczyznę do wymiany myśli i doświadczeń.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Poza częścią wystawową w obiekcie znalazły się także sale do spotkań z artystami, podziemny parking na 25 samochodów oraz zaplecze magazynowe. Cały budynek liczy około 22 100 m kw. Inwestycja kosztowała prawie 29,9 mln zł, z czego 24,3 mln zł sfinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl.

W tym miejscu powstał nowy budynek Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha:

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

    Więcej o:

Skomentuj:

Galeria Europa - Daleki Wschód. Nowy budynek Muzeum Manggha [KRAKÓW]