Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!

Agnieszka Kowalska

Polski pawilon "Hotel Polonia" zdobył Złotego Lwa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Biennale.

5693058 https bi

 

 

W sobotę laury odebrali: kuratorzy polskiego pawilonu: Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, artyści: Kobas Laksa i Nicolas Grospierre oraz Agnieszka Morawińska - dyrektor galerii Zachęta, która wystawę zorganizowała. Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrał też wybitny architekt Frank O. Gehry .

 

 

 Złotego Lwa odbierają: Agnieszka Morawińska - dyrektor Zachęty i kuratorzy polskiego pawilonu Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek

 

 

 Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek Agnieszka Morawińska, Nicolas Grospierre i Kobas Laksa

 

Wystawa składa się z fotografii sześciu najnowszych polskich budynków, które wybrali kuratorzy. Autorem zdjęć jest Nicolas Grospierre.

 

- Budynki może nie najlepsze, ale najbardziej reprezentatywne dla naszych czasów - tłumaczy Grzegorz Piątek . - Pokazujemy, jak wyglądają dziś i jak mogą wyglądać w przyszłości. Zastanawiamy się, co może stać się np. z monumentalnym BUW-em, kiedy wszystkie książki zostaną zdigitalizowane? Albo z Metropolitanem, gdy zmieni się model pracy biurowej? Czy Marina Mokotów otworzy kiedyś bramy, czy wręcz przeciwnie - zbuduje jeszcze większe zasieki? Nie opieramy się na żadnych badaniach naukowych, snujemy śmiałe, niczym nieskrępowane wizje - dodaje. O stworzenie tych wizji kuratorzy polskiego pawilonu poprosili Kobasa Laksę , artystę znanego z monumentalnych futurystycznych kolaży przedstawiających posklejaną z różnych dziwnych elementów Warszawę. Tym razem zamienił m.in. biurowiec Rondo1 w kolumbarium, Licheń w aquapark, BUW w centrum handlowe, a Metropolitan w więzienie.

 

Kobas Laksa przy jednym z nagrobków na cmentarzu powązkowskim, który wykorzystał w swoim fotomontażu

 

 

- To oczywiście prowokacja, ale może dzięki niej uda nam się spuścić trochę powietrza z tych monumentalnych budynków i wywołać dyskusję o architekturze, która w dzisiejszych czasach nie może być tak sztywna. Architekci muszą brać pod uwagę zmieniające się warunki społeczne i ekonomiczne - mówi Jarosław Trybuś.

 

Jedna z prac wystawionych na Biennale - Biurowiec Rondo 1 w Warszawie:

 

PRZED - Fot. Nicolas Grospierre

Przed - Nicolasa Grospierre

 

 

PO - Kobas Laksa

 Po - Kobas Laksa

 

 

Więcej o POLSKIM PAWILONIE

 

 

 

Czytaj więcej

 

Agnieszka Kowalska

źródło: Gazeta Stołeczna

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Wywiad z Jarosławem Trybusiem

 

 

Wywiad z Grzegorzem Piątkiem

 

 

Wywiad z Kobasem Laksą

Skomentuj:

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!