Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!

Agnieszka Kowalska

Polski pawilon Hotel Polonia zdobył Złotego Lwa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Biennale.

5693058 https bi

W sobotę laury odebrali: kuratorzy polskiego pawilonu: Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, artyści: Kobas Laksa i Nicolas Grospierre oraz Agnieszka Morawińska - dyrektor galerii Zachęta, która wystawę zorganizowała. Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrał też wybitny architekt Frank O. Gehry .

Wystawa składa się z fotografii sześciu najnowszych polskich budynków, które wybrali kuratorzy. Autorem zdjęć jest Nicolas Grospierre.

- Budynki może nie najlepsze, ale najbardziej reprezentatywne dla naszych czasów - tłumaczy Grzegorz Piątek . - Pokazujemy, jak wyglądają dziś i jak mogą wyglądać w przyszłości. Zastanawiamy się, co może stać się np. z monumentalnym BUW-em, kiedy wszystkie książki zostaną zdigitalizowane? Albo z Metropolitanem, gdy zmieni się model pracy biurowej? Czy Marina Mokotów otworzy kiedyś bramy, czy wręcz przeciwnie - zbuduje jeszcze większe zasieki? Nie opieramy się na żadnych badaniach naukowych, snujemy śmiałe, niczym nieskrępowane wizje - dodaje. O stworzenie tych wizji kuratorzy polskiego pawilonu poprosili Kobasa Laksę , artystę znanego z monumentalnych futurystycznych kolaży przedstawiających posklejaną z różnych dziwnych elementów Warszawę. Tym razem zamienił m.in. biurowiec Rondo1 w kolumbarium, Licheń w aquapark, BUW w centrum handlowe, a Metropolitan w więzienie.

- To oczywiście prowokacja, ale może dzięki niej uda nam się spuścić trochę powietrza z tych monumentalnych budynków i wywołać dyskusję o architekturze, która w dzisiejszych czasach nie może być tak sztywna. Architekci muszą brać pod uwagę zmieniające się warunki społeczne i ekonomiczne - mówi Jarosław Trybuś.

    Więcej o:

Skomentuj:

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!