Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie-typowy dom pod Poznaniem

DL

Na jednym z typowych polskich osiedli, pośród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej powstał dom, który zamiast dwu kolumn z przodu i wielospadowego czerwonego dachu, epatuje prostotą i wyważonymi proporcjami. Jak architektom z pracowni PL.architekci udało się przełamać konwencję katalogowca oceńcie sami!

poznań, pl architekci, dom, polska architektura, dom jednorodzinny, dom pod poznaniem
Dom pod Poznaniem autorstwa pracowni PL.architeci.
Źródło: PL.architekci

 

Forma bryły zaprojektowanej pracownię PL.architekci zrywa ze sztampową stylistyką sąsiednich budynków, które powstały według gotowych, sztampowych projektów katalogowych. W zamian architekci zaproponowali nowoczesną wersję tradycyjnego budownictwa.

 

Jak tłumaczą projektanci, koncepcja budynku zrodziła się w trakcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób pośród "typowych, gotowych domów" postawić budynek, który będzie nawiązywać do archetypu domu jednorodzinnego, charakterystycznego dla tego regionu Polski (domu z dwuspadowym dachem, bez okapów, o oszczędnym detalu w elewacji), i równocześnie nie będzie pastiszem starej zabudowy wiejskiej?

 

Architekci rozwiązali ten problem w następujący sposób: bryła budynku to typowa stodoła, która ze względów funkcjonalnych została podzielona na dwie odrębne części: część mieszkalną i część garażowo gospodarczą. Obie bryły zostały scalone szklanym łącznikiem, w którym zlokalizowane jest wejście do budynku. Od frontu dom nie posiada ogrodzenia (co jest nietypowym w naszym kraju rozwiązaniem).

 

Źródło: PL.architekci

 

Od strony południowej budynek został maksymalnie otwarty na ogród - wzdłuż szklanej ściany zostały zlokalizowane podstawowe funkcje domu: salon, jadalnia i kuchnia. Od północy zlokalizowano gabinet, sypialnię gościnną oraz kino domowe. Minimalistyczna konwencja bryły domu i elewacji została przeniesiona także do wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zostały konsekwentnie wykonane z tych samych materiałów: desek dębowych na posadzce, płytek betonowych, oraz białych i fornirowanych orzechem mebli. Projekt ogrodu utrzymany jest w podobnej stylistyce - ogród został podzielony betonowymi liniami, które tworzą rytm i optyczny porządek. Całość została przełamana 30 lampami w kształcie kul.

 

Źródło: PL.architekci

 

Zwartość bryły, ukształtowanie budynku, podział funkcjonalny, zastosowane technologie oraz instalacje (gruntowy wymiennik ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, inteligentna instalacja elektryczna EIB) w dużym stopniu pozwalają ograniczyć straty ciepła, ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu, a tym samym powodują, że koszty utrzymania 300mkw domu są niższe niż tradycyjnych domów o tej samej powierzchni.

 

 

DL

 

 

Zobacz także:


 

ANTYKATALOGOWIEC do końca wakacji!


Więcej projektów domów jednorodzinnych


Zobacz inne WASZE PROJEKTY


Skomentuj:

Nie-typowy dom pod Poznaniem