Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ergo Arena

red

Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Uroczyste otwarcie, które miało miejsce 18 sierpnia 2010 ukoronowało spotkanie dwóch potęg siatkarskich - Brazylii i Polski. Już w ubiegły wtorek było wiadomo, że 11-tysięczna hala będzie pękała w szwach.

Obiekt składa się z siedmiu kondygnacji i pomieści nawet 11,4 tys. osób podczas imprez sportowych oraz nawet około 13 tys. podczas koncertów. Jednak głównym atutem jest powierzchnia użytkowa. 42 tys. m kw. to absolutny rekord. Dla porównania - Atlas Arena w Łodzi ma 27 tys. pow. użytkowej. Ergo Arena to także jedyna hala w kraju z lożami dla VIP-ów. Projektanci nie zapomnieli też o gastronomii. Podczas imprez sportowych do dyspozycji gości będzie ponad 20 punktów gastronomicznych, w tym dwa puby i dwie restauracje. Łączna liczba miejsc konsumenckich wyniesie w nich ponad 1,4 tys.

Jak sama nazwa wskazuje, obiekt jest wielofunkcyjny. Przygotowany został do organizacji imprez sportowych najwyższej rangi większości dyscyplin halowych (m.in. tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, jeździectwo, boks, zapasy, judo i lekkoatletyka).

Obiekt wyposażony będzie w pełnowymiarową płytę lodowiska o wymiarach: 30 na 60 metrów i grubości lodu 12 centymetrów, co umożliwi rozgrywki hokejowe. Natomiast do celów treningowych oraz do organizowania zawodów o randze lokalnej przewidziano wykorzystanie sali treningowej przylegającej od wschodu do budynku hali. Może ona pomieścić na rozkładanej widowni do 200 kibiców.

Hala nie będzie żyła jednak tylko sportem. Dla Trójmiasta jeszcze ważniejsza może okazać się możliwość organizacji wielkich imprez kulturalnych - koncertów, spektakli teatralnych i operowych. Pierwszą wielką gwiazdą, która wystąpi w nowym obiekcie, będzie Lady Gaga.

Budowa obiektu pochłonęła 346 mln zł. Część pieniędzy udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych - 40 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, 61 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resztę solidarnie dołożyły miasta - Gdańsk i Sopot. Projekt hali wykonała warszawska pracowania Kipp Projekt.

Operatorem hali będzie międzynarodowa firma SMG. Jej zadaniem będzie ściąganie do obiektu imprez przynoszących dochody. Żeby bilans wyszedł na zero, hala musi się wypełniać podczas kilkudziesięciu imprez rocznie.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

    Więcej o:

Skomentuj:

Ergo Arena