Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa Silesia City Center w Katowicach

red

W zeszłym tygodniu  po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego segmentu centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Dobudowana część będzie bardziej nowoczesna i stonowana niż obecne centrum handlowe. Stworzenie jej koncepcji powierzono tym samym architektom, którzy projektowali istniejącą SCC - pracowni Bose International Planning and Architecture.

Dzisiejsza Silesia City Center może się pochwalić ogromnym zainteresowaniem klientów - rocznie odwiedza je kilkanaście milionów ludzi, gwarantując roczny obrót na poziomie prawie miliarda złotych. Z estetyką już tak dobrze nie jest. Wielbiciele architektury zgrzytają zębami nad tym królestwem estetycznego chaosu zlepionym z nie wiadomo ilu brył rozmaitych kształtów, obłożonych najróżniejszymi rodzajami okładzin i mieszczących egzotyczne wyspy z wodospadami. Wystarczy przejść się kilka metrów korytarzem SCC by naliczyć kilkanaście rodzajów posadzek o różnych kolorach i fakturach. Dzisiaj takich centrów handlowych już się nie buduje.

- Trzeba pamiętać, że pierwsze rysunki obecnej SCC powstawały dekadę temu. Przez ten czas na rynku centrów handlowych zdarzyło się bardzo dużo. Moim zdaniem nasze ówczesne wybory estetyczne były trafne. Sukces SCC jest w dużej mierze również sukcesem tej stylistyki. Dzisiaj jednak już nie ma potrzeby używania takich ostrych środków wyrazu - mówi Marek Tryzybowicz z pracowni Bose.

Nowy segment to półkolista bryła flankowana dwoma przeszklonymi kostkami wejść i mniejszymi rotundami. Jedyne nawiązanie do starej części to materiał elewacyjny. Tu również zostanie wykorzystana ceramika, już nie w postaci klinkierowych płytek, tylko przestrzennych elementów układających się w ażurowe, podświetlane nocą kompozycje. Wystrój wnętrza też ma być stonowany. Będzie tłem dla sklepów, a nie atrakcją samą w sobie.

- Nie chcieliśmy powtarzać tej samej konwencji architektonicznej. Zdecydowaliśmy, że nowa część będzie estetycznie autonomiczna od istniejącej - mówi o nowym projekcie Tryzybowicz.

Silesia City Center zostanie rozbudowana od strony osiedla Dębowe Tarasy i zajmie część dzisiejszego parkingu. Kierowcy nie mają się jednak czego obawiać - po rozbudowie miejsc parkingowych będzie o około 500 więcej niż teraz - powstaną pod nowym segmentem i na jego dachu. Po rozbudowie SCC powiększy się o około 30 proc. Rozbudowa będzie kosztować 50 milionów euro. Prace już się rozpoczęły, a zakończenie całej inwestycji zaplanowano na jesień 2011 roku.

Iwona Sobczyk

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa Silesia City Center w Katowicach