Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum Historii Żydów Polskich na półmetku

re
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie - REUTERS/AG

Żelbetowa bryła budynku jest gotowa. Teraz robotnicy kładą dach i natryskują beton na krzywoliniowe ściany. Choć do ukończenia prac pozostało jeszcze 15 miesięcy, siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie już wygląda imponująco.

Od wbicia pierwszej łopaty na jego budowie minęło półtora roku, tym samym główne prace żelbetowe zostały zakończone.

Zgodnie z zamysłem projektantów budynek Muzeum Historii Żydów Polskich ma wyobrażać rozstępujące się wody Morza Czerwonego. Jej pofalowane na wszystkie strony krzywoliniowe ściany, długie na prawie 70 m i wysokie na 20 m, są najtrudniejszym elementem całej inwestycji. Ich szkielet przywodzi na myśl sieć, w którą rybacy zamierzają złowić wieloryba. Niebawem zniknie pod szalunkami i kilkucentymetrową skorupą betonu nakładanego metodą natryskiwania.

- Na przełomie lutego i marca dach będzie gotowy. Przed nami jeszcze prace wykończeniowe. Nie jest to najprostszy budynek w okolicy - przyznał kierownik budowy Sebastian Kuliński.

Gmach ma dwie kondygnacje podziemne, w których znajdzie się wystawa stała. W jej skład wejdzie siedem galerii tworzących opowieść o 1000 latach obecności Żydów na ziemiach polskich. Uczestnicy wczorajszej uroczystości mogli zajrzeć w czeluść podziemi przez otwór w podłodze parteru. Osiem metrów niżej, w kwadratowym pomieszczeniu 16 x 16 m, odtworzona zostanie nieistniejąca drewniana synagoga z miejscowości Gwoździec koło Lwowa, z wysokim drewnianym sklepieniem. Wykona to amerykańska firma we współpracy ze studentami ze szkół artystycznych z kilku krajów.

Nadziemna część budynku o czterech kondygnacjach stanie się centrum edukacyjnym.

Projekt Muzeum Żydów Polskich powstał w fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki. Budynek ma być ukończony w marcu 2012 r. Jego koszt - 152 mln zł - sfinansują po połowie miasto i Ministerstwo Kultury. Montaż wystaw potrwa następne pół roku (przynajmniej) i pochłonie 100 mln zł. Pieniądze na ten cel zbiera Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Na razie udało mu się pozyskać tylko jedną piątą tej kwoty.

źródło: Gazeta Stołeczna

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Muzeum Historii Żydów Polskich na półmetku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej