Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziemne muzeum w Katowicach

aru

Już wiosną rozpoczną się prace nad budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Projekt Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu powstanie na terenie dawnej kopalni "Katowice", nieopodal hali Spodek. Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem wyznaczającym w centrum Katowic tzw. strefę kultury.

W pobliżu ma powstać m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wokół powstanie nowa infrastruktura drogowa. Budowa siedziby muzeum ma trwać 20 miesięcy, co oznacza, że do końca 2012 r. placówka powinna przenieść się do nowego gmachu.

Równocześnie z toczącym się przetargiem na generalnego wykonawcę obiektu, Muzeum Śląskie prowadzi przetarg na wykonawcę robót przygotowawczych. Obejmą one budowę niezbędnej infrastruktury oraz wyburzenie obiektów mieszkalno-usługowych znajdujących się obecnie na terenie przyszłej budowy.

Przygotowania do budowy nowej siedziby muzeum trwają od kilku lat. Ponad trzy lata temu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na jego koncepcję architektoniczną. Wybrano projekt, zgodnie z którym wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdą się pod ziemią. Nad powierzchnią będą jedynie szklane wieże, doświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo że położone w głębi terenu, nie zostaną zasłonięte nowym gmachem.

Projekt zakłada też adaptację części zabytkowych pokopalnianych obiektów, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich dwa szyby wyciągowe: "Warszawa II" oraz "Bartosz", z unikatową XIX-wieczną parową maszyną wyciągową.

Obecnie Muzeum Śląskie mieści się w centrum miasta w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. Jest tam tak mało miejsca, że placówka może naraz eksponować najwyżej kilka procent swoich zbiorów. Prace na terenie byłej kopalni, nieopodal katowickiego "Spodka", rozpoczną się prawdopodobnie wiosną.

Szefostwo muzeum przekonuje, że po przenosinach do nowego gmachu placówka będzie w pełni nowoczesną, europejską instytucję muzealną, która m.in. będzie aktywnie uczestniczyć w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016.

źródło: PAP

    Więcej o:

Skomentuj:

Podziemne muzeum w Katowicach