Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury

red

Droga od zamysłu architektonicznego do realizacji inwestycji często bywa długa. Każdy jej etap to swoisty krok milowy w tworzeniu budynków i kreowaniu przestrzeni. To czy projekt lub istniejący obiekt odzwierciedla wyobrażenia i plany architekta często bywa wypadkową wielu czynników. Zatem jak naprawdę zmienić wizję w projekt, który znajdzie swoje odbicie w realnej inwestycji? To właśnie jest przedmiotem V już edycji konkursu dla architektów "Zmień wizję w projekt".

Projektowanie to nadawanie realnego wymiaru wizjom artystycznym architektów. Co więcej, urzeczywistnianie obrazów, często abstrakcyjnych, i dopasowywanie ich do sytuacji panującej obecnie w budownictwie.

W trakcie projektowania architekt staje przed zadaniem, jak wykorzystując dostępne technologie zaprojektować obiekt, który nie tylko odzwierciedli wizję istniejącą w jego głowie, ale również będzie spełniał oczekiwania inwestora. Będzie bezpieczny, efektywny ekonomicznie, przyjazny dla środowiska i jego użytkowników i jednocześnie zachwycający. To właśnie przed takim wyzwaniem stają uczestnicy konkursu „Zmień wizję w projekt”. Projektując obiekty przeznaczone do realizacji mają za cel zachwycić, ukazać piękno, prostotę czy harmonię, wykorzystując przy tym powszechne i sprawdzone rozwiązania
ROCKWOOL i ROCKPANEL.

4 EDYCJE, 4 INSPIRUJĄCE MIASTA I 17 NAGRODZONYCH PRAC

Przez cztery lata trwania konkursu zgłoszonych zostało do niego ponad 140 prac, reprezentujących różne segmenty budownictwa. Spośród nich jury konkursu wyłoniło łącznie 17 zwycięskich projektów, a także wyróżniło wiele interesujących obiektów. Jurorów zafascynowało przewrotne i nieoczywiste wykorzystywanie materiałów (faktur i kolorów), konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowatorskie podejście do funkcjonujących w architekturze od lat prostoty i umiaru. W nagrodę zwycięzcy każdej z edycji odwiedzali słynące z wyjątkowej
architektury miasta – Barcelonę, Dubaj, Singapur i Szanghaj.

Piąta edycja konkursu skierowana jest tym razem do dwóch grup: architektów, projektantów i biur projektowych lub architektonicznych oraz po raz pierwszy do studentów architektury.

Przyszłość polskiej architektury i budownictwa leży w rękach, a właściwie umysłach młodych ludzi, którzy jeszcze kształcą się na specjalistycznych kierunkach. To jest także czas, kiedy ich umysły są najbardziej otwarte i spragnione nowych wyzwań, innowacyjnego podejścia do projektowania oraz nowych, nieoczywistych źródeł inspiracji. Nie jest to jednak jedynie kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i zrównoważonego,
ekologicznego podejścia do architektury. To jak mocno zaszczepimy w młodych adeptach wiedzę i świadomość na temat budownictwa optymalnego energetycznie i ekonomicznie, będzie miało realny wpływ na przyszłość naszego kraju – uzasadnia decyzję o rozszerzeniu konkursu Piotr Pawlak, ROCKWOOL Polska.

Konkurs jest inicjatywą trzech marek Grupy ROCKWOOL aktywnie działających w budownictwie – ROCKWOOL, ROCKFON oraz ROCKPANEL. Kompleksowość oferowanych rozwiązań daje możliwość twórczego projektowania przy jednoczesnym zachowaniu realności rozwiązań i wymagań, jakie stawiają dziś przed architektami inwestorzy.

W dotychczasowych edycjach jurorów zachwycały głównie umiar i prostota konsekwentnie przeprowadzanej w projektach narracji, wychodzenia z wizją estetyczną poza obszar budynku, z uwzględnieniem małej architektury oraz nowatorskie wykorzystanie form, kolorów oraz faktur.

Tegoroczna edycja trwa do 31 maja. Poza niezapomnianym doświadczeniem i możliwością sprawdzenia swoich umiejętności w prestiżowym gronie – na zwycięzców czeka Grand
Prix w kwocie 10.000 zł zarówno w kategorii architektów jak i studentów. Ale to nie wszystko, łączna pula nagród wynosi aż 75 000 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury