Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Superjednostki rozdane

DL

O nagrodę Superjednostki ubiegało się dziewięć obiektów. Według jury konkursu wybór był trudny. Najlepsze okazały się gliwickie lofty projektu medusa group.

Śląskie stowarzyszenie Moje Miasto znane jest z architektonicznych antynagród - Betonowej Kostki. W tym roku jego członkowie postanowili uhonorować także i te najlepsze realizacje. W rywalizacji o prestiżowy tytuł Superjednostki, stanęło dziewięć inwestycji, ukończonych w 2009 roku. W jury konkursu zasiedli: reżyserka Jolanta Ptaszyńska, laureatka Paszportu "Polityki", Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis, artyści Matylda Sałajewska i Ronnie Deelen oraz antybohater Beton.

Reżyserka, Jolanta Ptaszyńska, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, mówi, że wybór nie był łatwy. - Właściwie każda z przedstawionych nam realizacji zasługuje na nagrodę. Jeśli będą się pojawiały kolejne takie, wokół nas powstanie wspaniała przestrzeń do życia.

Ostatecznie, wybór jury padł na lofty w Starym Spichlerzu w Gliwicach, których projekt adaptacji przygotowała medusa group (czytaj więcej TUTAJ). Realizacja ta pokonała innego faworyta pierwszej edycji Superjednostek - adaptację dawnego hotelu robotniczego Huty Batory w Chorzowie na elegancki biurowiec firmy Zarmen. Ten ponad stuletni budynek, dzięki pietyzmowi odbudowy, jest obecnie wizytówką okolicy. Na trzecim stopniu podium uplasował się gmach sądu okręgowego w Katowicach autorstwa Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz.

Kolejne miejsca zajęły:

- Media Centrum w Sosnowcu (proj. AB - Projekt);

- gmach hurtowni kwiatowej i restauracji Smak Róży w Katowicach (proj. Ryszard Zapolski, Jerzy Stożek, Agnieszka Sekta-Seredyńska);

- renowacja i adaptacja zabytkowego szybu Prezydent w Chorzowie (proj. Robert Badura);

- remont konserwatorski chorzowskiego drapacza chmur;

- zagospodarowanie terenu wokół odnowionej gliwickiej Radiostacji (proj. VENIT)

- blok przy ul. Puchały 6 na katowickim osiedlu Bażantów (proj. medusa group).

Trzeba przyznać, że jury konkursu miało niełatwe zadanie. Wszystkie te inwestycje są bowiem bardzo udane i w pozytywny sposób modelują otoczenie, w którym się znajdują. A Wy komu przyznalibyście Superjednostkę?

    Więcej o:

Skomentuj:

Superjednostki rozdane