Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon Serpentine Francisa Kéré - święto w kolorze indygo

ao

Od 17 lat w ogrodach galerii Serpentine w Londynie powstają pawilony zaprojektowane przez najlepszych architektów na świecie. Tego lata zadanie to powierzono Francisowi Kéré. Pawilon jest inspirowany koroną drzewa - stanowi naturalny baldachim, pod którym można się schronić w upalne dni.

Pawilon Serpentine 2017, projekt: Diébédo Francis Kéré
Pawilon Serpentine 2017, projekt: Diébédo Francis Kéré
fot. Iwan Baan

Od momentu wyboru architekta do wybudowania pawilonu mija sześć miesięcy. W tym czasie należy przygotować projekt i wybudować go w ogrodach Kensington przed londyńską galerią Serpentine. Do tego zadania wybierani są najlepsi architekci na świecie. Warunek jest jeden - letni pawilon musi być ich pierwszą realizacją w Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku pawilon Serpentine zaprojektował Bjarke Ingels, wcześniej na trawniku przed galerią stanęły konstrukcje autorstwa m.in. Petera Zumthora, Franka Ghery'ego czy Sou Fujimoto.

Baldachim inspirowany koroną drzewa

Francis Kéré urodził się w wiosce Gando w Burkina Faso. Pamięta z dzieciństwa, jak w upalne dni wszyscy mieszkańcy chronili się pod koronami drzew. Tam też toczyło się życie wiejskiej wspólnoty. Architekt postanowił przenieść pozytywne uczucia związane z tym wspomnieniem do projektu pawilonu Serpentine.

Pawilon zaprojektowany na planie koła w formie otwartego baldachimu letniej altany ma zapraszać ludzi do środka. W założenia Francisa Kéré ma spełniać taką samą funkcję, jak drzewo w jego rodzinnej wiosce w Burkina Faso. W tym miejscu odwiedzający mają znaleźć wytchnienie.

Ażurowa konstrukcja pawilonu

Trzonem pawilonu jest konstrukcja zbudowana ze stali, na której rozciągnięto ażurowe zadaszenie. Przez prześwity można oglądać płynące po niebie chmury. Baldachim otaczają ściany zbudowane z prefabrykowanych, trójkątnych modułów wykonanych z drewna barwionego na kolor indygo. Pomiędzy nimi zachowano niewielkie szczeliny łączące wnętrze z zewnętrzem. Cztery wejścia znajdują się w miejscu zakrzywień ścian okalających konstrukcję.

Święto w kolorze indygo

Już jako dziecko zrozumiałem, że kolor niebieski jest niezwykle ważny w naszej kulturze. Jeśli mężczyzna umawiał się na randkę z kobietą, wówczas zakładał ubrania w odcieniu indygo. Tak samo traktuję szansę zaprojektowania pawilonu w Londynie. To największe święto w mojej karierze. Dlatego właśnie elementy tworzące ściany, z których składa się pawilon są niebieskie

- mówi architekt Francis Kéré. Centralnym punktem konstrukcji i drewnianego zadaszenia jest lej odprowadzający wodę w czasie deszczu. Strumienie spływające do środka podkreślają znaczenie wody jako podstawowego źródła życia. Woda jest obecna niczym fontanna lejąca się z nieba, a jednocześnie osoby przebywające w środku znajdują się pod baldachimem, mogą więc schronić się przed deszczem.

W moich projektach niezwykle ważne jest poczucie otwartości i podkreślanie związku architektury z otaczającą przyrodą. Wierzę, że architektura ma moc zaskakiwania, łączenia i inspirowania. Ma potencjał tworzenia wspólnoty

- dodaje Francis Kéré.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Pawilon będzie otwarty i dostępny dla odwiedzających galerię Serpentine od 23 czerwca do 8 października 2017. 

Diébédo Francis Kéré - architekt urodził się w wiosce Gando w Burkina Faso w 1965 roku. Studia architektoniczne odbył w Berlinie, tam też założył własną pracownię Kéré Architecture w 2005 roku. Laureat wielu prestiżowych nagród architektonicznych, m.in.: Nagrody Agi Khana, Locus Global Award for Sustainable Architecture, Green Planet Architects Award (2013) i innych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pawilon Serpentine Francisa Kéré - święto w kolorze indygo