Łódź Fabryczna [NOWE ZDJĘCIA]
Dworzec Łódź Fabryczna to jedna z największych i najbardziej imponujących inwestycji kolejowych w Polsce. Otwarcie obiektu zgromadziło tłumy mieszkańców. Nic dziwnego Łodzianie aż pięć lat wyczekiwali uruchomienia stacji kolejowej w centrum miasta.







































Nowoczesna hala dworcowa przykryta szklanym dachem złożonym z dziesięciu tysięcy trójkątnych paneli, przestronne, jasne perony, kolorowe murale utrzymane w komiksowej stylistyce, funkcjonalne połączenie dworca kolejowego z dworcem autobusowym i komunikacją miejską - to wszystko sprawiło, że mieszkańcy Łodzi są dumni z nowego obiektu i chętnie odwiedzają go wraz z rodzinami i przyjaciółmi, by przyjrzeć się inwestycji z bliska.
Oczywiście, nie wszyscy zareagowali entuzjastycznie na projekt hali dworcowej. Kontrowersje wzbudziło wpisanie w nowoczesną konstrukcję zrekonstruowanych fasad starego dworca oraz wybetonowanie dużych połaci terenu wokół obiektu.Główny zarzut dotyczy tego, że przyjęta skala zaburza śródmiejską tkankę miejsca. Władze Łodzi zapowiadają prowadzenie dalszych prac w najbliższym otoczeniu dworca, tak by wokół obiektu toczyło się społeczne i kulturalne życie miasta. Okoliczny teren objęto planem zagospodarowania nazywanym Nowym Centrum Łodzi.
Zachęcamy do wnikliwego przyjrzenia się inwestycji i obejrzenia wyjątkowych fotografii dworca zrobionych przez fotografa Bartosza Makowskiego. Ten fotoreportaż pozwoli dostrzec rozmach kosntrukcyjny i zwrócić uwagę na kompozycję poszczególnych przestrzeni.
Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co.
ZOBACZ też WIDEO z otwarcia Dworca Łódź Fabryczna
- Więcej o:
Nowy dworzec Łódź Fabryczna
Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja
Stacja Muzeum. Tak będzie wyglądać nowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
Nowe wnętrza Dworca Centralnego. Antresola i ogromne lampy
Nowe zrównoważone biuro Arup w Krakowie. Jakie rozwiązania w nim zastosowano?
Dom letniskowy pod Bolimowem. Jest jak kompleks domków ukrytych w lesie
Bohdan Pniewski - architekt władzy [ZNANI ARCHITEKCI]
Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” - nowy wymiar kultury