Spektakularne budynki [Księga przestrzeni]
Spektakularne budynki, czyli architektura polskich teatrów i budynków przeznaczonych na organizację wydarzeń i widowisk będzie tematem przewodnim kolejnego odcinka "Księgi Przestrzeni".






























Spektakl, event, widowisko
Tym razem twórcy Księgi Przestrzeni opowiedzą o budynkach, które łączy motyw szeroko rozumianego spektaklu, występowania i goszczenia. W kolejnym odcinku zostaną przedstawione spektakularne, nasycone symboliką, budynki - ikony, przede wszystkim te zbudowane na potrzeby teatru i z teatrem związane. Uwaga zostanie skierowana na sposoby kształtowania przestrzeni w odniesieniu do potrzeb widza i widowiska oraz w stronę architektonicznych zabiegów stosowanych do tworzenia budynków o niepowtarzalnej tożsamości.
Widzowie zobaczą dwie wyjątkowe siedziby teatrów, ekscentryczny budynek chroniący pamięć wybitnego artysty, a także dwie bryły w niezwykły sposób zrośnięte z lokalnym krajobrazem: wielkie centrum kongresowe i kameralny obiekt muzealny.
W kolejnym odcinku "Księgi Przestrzeni" zobaczymy: Teatr Szekspirowski w Gdańsku (Renato Rizzi) , Instytut Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (IQ2 Konsorcjum), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (JEMS Architekci), Pawilon recepcyjno - administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (db2), Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu (KKM Kozień Architekci).
O architekturze spektaklu Bogna Świątkowska i Jarosław Trybuś rozmawiają z profesor Małgorzatą Omilanowską, a o swoim projekcie opowiadają: Magdalena Kozień i Marek Kozień z pracowni KKM.
Więcej o architekturze polskich scen teatralnych przeczytasz tutaj >>>
Premiera już dziś (31.03) w TVP KULTURA o godzinie 19.25, powtórka w sobotę (01.04) o godzinie 13.15.
- Więcej o:
![Most dla rowerów De Nesciobrug Most dla rowerów De Nesciobrug]()
Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
!['Labirynt potrzeb Warszawy' - zwycięski projekt w konkursie 'Dach w wielkim mieście' 'Labirynt potrzeb Warszawy' - zwycięski projekt w konkursie 'Dach w wielkim mieście']()
Studenci zaprojektowali tarasy na dachach PKIN. Tak może wyglądać dach w wielkim mieście
![Biurowiec Metropolitan, fot. ArchiDju (Flickr, CC BY-ND 2.0) Biurowiec Metropolitan, fot. ArchiDju (Flickr, CC BY-ND 2.0)]()
Między budynkiem a ulicą - przestrzeń na styku
![Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora]()
Architektura i widowiska - bliskie związki projektowania i teatru. Nowe polskie sceny [PRZEGLĄD]
![Dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Proj. Erich Mendelsohn Dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Proj. Erich Mendelsohn]()
Dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Bet Tahara to pierwszy projekt Ericha Mendelsohna
![Volvo Truck Center Wieszowa Volvo Truck Center Wieszowa]()
Volvo Truck Center Wieszowa - obiekt łączący funkcje biurowe i serwisowe w spójną całość
![Żelazna 54 w Warszawie Żelazna 54 w Warszawie]()
Warszawa: Żelazna 54 - miejska kamienica w nowoczesnym wydaniu
![Zielone dachy Zielone dachy]()
Czy zielone dachy staną się standardem na osiedlach? Jak taka koncepcja sprawdziła się na poznańskim osiedlu Nadolnik?









