Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Kościelisku od BXBstudio. Architektoniczna interpretacja krajobrazu Tatr

Redakcja Pressland/WG

Dom z prywatnym Giewontem, zaprojektowany przez pracownię Bogusława Barnasia BXBstudio łączy charakter schroniska górskiego, wtopionego w surowy krajobraz z nowoczesną interpretacją zabudowy regionalnej.

Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
Mat. BXBstudio

Koncepcja prezentowanego domu opiera się na silnej zależności pomiędzy budynkiem, a otaczającą go przyrodą. Przygotowała ją interdyscyplinarna pracownia Bogusława Barnasia BXBstudio, mająca na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród i status jednej z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie, według magazynu Wallpaper.

Proces tworzenia domu (o powierzchni ponad 300 m kw.) polegał przede wszystkim na architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr, z uwzględnieniem okolicznego szlaku na Giewont i kreatywnym przetworzeniu lokalnej zabudowy Podhala. Naturalne ukształtowanie terenu sprawiło, że z domu roztacza się wyjątkowy widok na okolicę. Idea domu to w dużej mierze metafora wspinaczki górskiej po jasno wytyczonym szlaku - tworzy go nie tyko samo otoczenie domu - dojście i ogród, ale przede wszystkim jego rdzeń – układ komunikacyjny, zwieńczony spektakularnym widokiem na panoramę Tatr.

Struktura domu pozwala zobaczyć dynamiczny trakt już z poziomu garażu. Na parterze zlokalizowano przestronny hol oraz spa z widokiem na góry. Część dzienną (widokową) umieszczono na piętrze, tak by wzmocnić doświadczenie okalającej dom natury. Widoczny w całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej Giewont, stanowi nieodłączny element wnętrza wydzielonego połaciami dwuspadowego dachu. W tym miejscu zdecydowano się na spektakularną kładkę – ostatni odcinek prywatnego szlaku, który przenosi domowników i gości na platformę widokową, zlokalizowaną w najwyższym możliwym punkcie.

Bryła domu nawiązuje do tradycyjnej zabudowy drewnianej powszechnej w Dolinie Kościeliskiej oraz Dolinie Chochołowskiej. Barwa, tekstura oraz faktura domu przywodzi na myśl krajobraz Tatr: szare, chropowate skały i ośnieżone białe szczyty. Dom łączy charakter schroniska górskiego, wtopionego w surowy krajobraz z nowoczesną interpretacją zabudowy regionalnej. Całość formuje architekturę trwałą, ponadczasową, zakorzenioną w tradycji. Fasadę tworzą przeszklenia oraz mobilne, ażurowe panele, które pozwalają zamykać lub otwierać dom. Dach pokrywa grafitowa blacha. Elementy te nadają bryle lekkości i zaspokajają potrzebę identyfikacji z otoczeniem.

Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
mat. BXBstudio

Architekci z pracowni Bogusława Barnasia zaprojektowali również przynależący do działki ogród. Użyli do tego naturalnie występujących na tych terenach skał i kosodrzewiny. Mieszkańcy zyskali tym samym otoczenie nie wymagające nakładów pracy i świetnie komponujące się z ideą szlaku na Giewont. Dom nie został ogrodzony, granice działki podkreślono jedynie drewnianą, ażurową konstrukcją. Funkcję bezpiecznego wymknięcia domu ma pełnić mobilna, sterowana fasada parteru.

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal, Edyta Ptasznik
Lokalizacja: Kościelisko, Polska
Powierzchnia: 327 m kw.
Data: 2018-2019
Status: Pozwolenie na budowę

Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
Dom z prywatnym Giewontem. Proj. BXBstudio
Mat. BXBstudio
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Kościelisku od BXBstudio. Architektoniczna interpretacja krajobrazu Tatr