Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stodoła spotkań - altana po małopolsku

JB

Kameralna altana miejska pełniąca funkcję lokalnego miejsca spotkań - organizacji imprez, wspólnego grillowania i biesiadowania przy kominku. To właśnie Stodoła Spotkań pracowni Bogusław Barnaś BXBstudio i Agata Lęcznar Moss Architektura Krajobrazu.

Stodoła spotkań
Stodoła spotkań
BXBstudio Bogusław Barnaś & MOSSArchitektura Krajobrazu Agata Lęcznar, Magdalena Kajor

Stodoła spotkań zainspirowana jest tradycyjną polską architekturą drewnianą, prostymi formami domów z bali o konstrukcji zrębowej oraz drewnianymi stodołami. Swoim wyglądem nawiązuje również do miejscowego spichlerza – najstarszego tego typu budynku w Małopolsce. 

Przestrzeń pawilonu została podzielona na dwie strefy, otwartą oraz pozornie zamkniętą. Całość zadaszono prostym dwuspadowym dachem krytym gontem. Całość drewnianej konstrukcji dachu została wsparta na dwóch rzędach dynamicznie uformowanych stalowych słupów.

Część otwarta to obszerny taras do którego przynależy kameralny kamienny kominek. Wydzielone pomieszczenie części zamkniętej tworzy ażurowa struktura z elementów litego drewna. Czerpie ona inspiracje z polskiej tradycji budowlanej – zrębowych konstrukcji drewnianych. Jest to forma transparentna, z możliwością otwarcia na przyległy taras dzięki przesuwnym panelom drzwiowym. To bezpośrednie nawiązanie do ażurowych przegród drewnianych budynków gospodarczych, które filtrują i przepuszczają światło.

Pawilon Spotkań to obiekt o prostej, współczesnej formie. Widoczna jest inspiracja architekturą tradycyjną w postaci kreatywnej reinterpretacji. Zastosowane materiały budowlane także stanowią pewnego rodzaju eksperyment, tworzą architektoniczną grę kontrastów i faktur.

Konstrukcję drewnianą zestawiono z elementami stalowymi. Skontrastowano nadwieszony lekki dach kryty tradycyjnym gontem z minimalistyczną prostotą ciężkiego kamiennego kominka. Z kolei stalowe przewody kominowe dodają industrialnego i na wskroś nowoczesnego charakteru zaprojektowanemu obiektowi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stodoła spotkań - altana po małopolsku