Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom jednorodzinny jak nowoczesna stodoła [PROJEKT]

Redakcja Pressland/WG/mat. pracowni

Klientom zależało na prostym ale efektownym domu. Architekci z pracowni 3XB Architekci zdecydowali się nadać mu formę nowoczesnej stodoły.

Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Wiz. 3XB Architekci

Dom w stylu nowoczesnej stodoły to najnowszy projekt pracowni 3XB Architekci. Gdy inwestor, zobaczył skończony projekt powiedział: „ (…) (ten budynek) to taka jakby tajemnica, stoisz przed furtką i widać tylko jedno okno, długą alejkę na wprost. Nie ma drzwi. Przechodzisz przez lamele i otwiera się przestrzeń (…)”

Już na samym początku wyzwaniem okazała się... działka. Jest stosunkowo duża, jednak przecięta linią niskiego napięcia. W znacznym stopniu ograniczyło to możliwość zabudowy działki i zmusiło architektów do zlokalizowania domu w jej północnej części. Nietypowe jest też samo otoczenie działki - od wschodu i zachodu graniczy z drogami wewnętrznymi prowadzącymi do sąsiednich posesji. Od północy działka przylega do sąsiada, który w odległości 4 m od wspólnej granicy buduje już swój dom. Od południa jest droga krajowa. Takie usytuowanie działki oznacza brak strefy całkowicie prywatnej.

Klientom bardzo zależało na zlokalizowaniu części dziennej (salonu, jadalni i kuchni) oraz swojej sypialni i łazienki na parterze. Przy "strefie rodziców" miał się znaleźć pokój, który mógłby posłużyć dzieciom w pierwszych latach życia zanim rodzice zdecydują się przenieść je do swoich pokojów, które są zaplanowane na piętrze. Później ten pokój stanie się pokojem gościnnym/gabinetem.

Po wnikliwej analizie plusów i minusów różnych rozwiązań funkcjonalnych zdecydowaliśmy się na możliwie duże zamknięcie bryły budynku od stron sąsiadujących dróg. Jednocześnie otworzyliśmy wnętrza w kierunku południowym - na przestrzeń rozległego ogrodu. Co prawda otwieramy się tym też na drogę, natomiast ogród jest tak duży, że nie będzie się tego odczuwało a roślinność wysoka i średnia stworzy barierę wizualną i akustyczną

- mówią twórcy projektu, 3XB Architekci.

Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Wiz. 3XB Architekci

Salon i jadalnię otwarto na południe oraz na zachód tak, by popołudniowe i wieczorne słońce mogło penetrować w kontrolowany sposób wnętrza. Przylegająca do salonu sypialnia rodziców również skierowana na ogród, pozwala cieszyć się widokiem zielonej przestrzeni już od samego rana. Domownicy mogą w kilka sekund wyjść na trawnik lub na taras. Okno do łazienki rodziców jest w taki sposób ukryte za drewnianymi lamelami, że kąpiąc się w wannie mogą podziwiać widok na duży ogród przy jednoczesnym poczuciu intymności i braku obaw o to, że ktoś z ulicy ich zobaczy. Zlokalizowanie tylu funkcji na parterze sprawiło, że pokoje dzieci, łazienka i pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane na piętrze zajmują tylko część powierzchni domu. Pozwoliło to na zaprojektowanie wysokich wnętrz w salonie i jadalni i spełnić tym samym kolejne z marzeń inwestorów.

Klientom zależało na efektownym wyglądzie przy zachowaniu jak najmniejszej ilości środków wyrazu. Z tego względu zdecydowaliśmy się na prostą formę budynku uzupełnioną jedynie o konstrukcje zadaszenia wejścia do budynku oraz dla samochodów. Dodatkowo jako akcent właśnie w tej strefie zastosowaliśmy inny materiał elewacji – modrzew syberyjski. Wprowadzone drewniane pionowe lamele w pozostałych częściach budynku nie są tam przypadkowo. Wprowadzenie ich przed oknami łazienki oraz kuchni pozwala na uzyskanie większej intymności we wnętrzu oraz kontrolę nasłonecznienia

- dodają architekci.

Dla dodatkowego doświetlenia strefy wejściowej w zadaszeniu wprowadzono sporych rozmiarów otwór, który pozwolił na umieszczenie tam niewielkiego drzewka ozdobnego. Naturalna żywa rzeźba w postaci małego drzewa będzie upiększać przestrzeń wejściową i dodawać wyjątkowego charakteru budynkowi.

Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Dom jak nowoczesna stodoła. Proj. 3XB Architekci
Wiz. 3XB Architekci

---

Autor: 3XB Architekci
Zespół projektowy: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki
Zakres opracowania: Projekt koncepcyjny i budowlano-wykonawczy budynku
Projekt: 2019
Realizacja: planowane rozpoczęcie 2020

Skomentuj:

Dom jednorodzinny jak nowoczesna stodoła [PROJEKT]