Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny

Redakcja Prssland/WG

W warszawskim domu z recyklingu dominują surowe materiały. Użyta w projekcie cegła została pozyskana z recyklingu, z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd również pochodzą inwestorzy

Ten oryginalny dom w Warszawie, powstał według projektu MAZM - autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka. Dom z recyklingu zlokalizowany jest w dzielnicy o założeniach miasta ogrodu, na wąskiej, prostokątnej działce. Miał mieć oryginalny charakter i jednocześnie wpisywać się w otaczającą zabudowę.

Głównym założeniem projektowym była przebudowa i rozbudowa znajdującego się na działce domu. Do starej bryły (w której obecnie znajdują się sypialnie dzieci), dobudowano nową, prostokątną część z kuchnią, salonem, sypialnią oraz łazienką. Od strony ogrodu powstał duży, dwupoziomowy, masywny, betonowy taras. Bryła domu z recyklingu nawiązuje do stylu międzynarodowego modernizmu.

Dom z recyklingu. Proj. MAZM
Dom z recyklingu. Proj. MAZM
Fot. Ignacy Matuszewski/ minusosiem.com

Dom jest surowy ale nie zimny - wszystko za sprawą materiałów. Dominuje tu cegła, uzupełniona betonem. Użyta w projekcie cegła została pozyskana z recyklingu, z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd również pochodzą inwestorzy. Surowy beton pozostawiono również we wnętrzach. Pojawia się on m.in. na ścianach i sufitach.

Dom z recyklingu (realizowany w latach 2014-2018), otrzymał wyróżnienie w XIV edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii “Feeling at home”. Jury doceniło odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów.

Dom z recyklingu. Proj. MAZM
Dom z recyklingu. Proj. MAZM
Ignacy Matuszewski/ minusosiem.com.
    Więcej o: