Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA [WIZUALIZACJE]

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Czym zaskoczy odwiedzających Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA? Niebanalny obiekt krok po kroku będzie odkrywał przed gośćmi tajemnice polskiej kultury, natury i technologii. Uwagę przyciągać będzie kinetyczna rzeźba okalająca budynek i wizualizująca wędrujące ptaki.

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Wiz.vivid-vision.net

Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zbliża się wielkimi krokami. Polski Pawilon zaprojektowali architekci z pracowni WXCA i wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z najciekawszych obiektów całej wystawy.

Organizatorzy EXPO 2020 główne przesłanie zawarli już w haśle przewodnim „łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Tym samym zwracają uwagę na potrzebę międzynarodowej współpracy przy rozwiązywaniu globalnych problemów i mają nadzieję, że wystawcy potraktują światową ekspozycję jako platformę do wymiany idei.

Nasza koncepcja Pawilonu Polski świadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych

– mówi Marta Sękulska-Wrońska współautorka projektu, partner w WXCA.

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Wiz. vivid-vision.net

Pierwszoplanowa kinetyczna rzeźba, ruch, gra światła, podmuchy powietrza i towarzyszący im szelest, będą stwarzać okazję do kontemplacji zjawisk przyrody, refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą, przywodzić na myśl stado ptaków, żagle, łopoczące na wietrze liście, które symbolizują mobilność, integrację i zbiorową inteligencję. Twórcy pawilonu zgodnie przyznają, że wykorzystany przez nich motyw daje możliwość poprowadzenia pięknej, wielowątkowej opowieści o polskiej naturze, kreatywności, innowacyjności.

Punktem wyjścia do opowieści o nowoczesnej Polsce, ceniącej i umiejącej wykorzystać swe zasoby naturalne do tworzenia nowoczesnych technologii w warunkach współpracy międzynarodowej, jest pawilon wyobrażający chmurę ptaków w locie. Wystawa zaczyna się tak naprawdę jeszcze przed wejściem do głównego budynku, gdzie goście mogą zapoznawać się z polską naturą i inspirowanymi nią technologiami. Poszczególne elementy ekspozycji zachęcają do poznawania m.in. tradycji upraw i produktów ekologicznych, polskiego designu, nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekologicznych.W pawilonie nie zabraknie oczywiście strefy gastronomicznej z prawdziwymi polskimi wypiekami. Miejsce dla siebie znajdą też dzieci. Dla nich autorzy wyodrębnili przestrzeń edukacyjną, gdzie najmłodsi będą mogli eksperymentować np. z wydrukami 3d lub zgłębiać tajniki robotyki. Atrakcją będzie także przyrodnicza ścieżka edukacyjna z prezentacją różnego typu roślinności np. bagiennej, nadmorskiej, bieszczadzkiej.

Projektując polski pawilon, chcieliśmy utrwalić u zwiedzających obraz Polski jako źródła pięknej natury, pozyskiwanych z niej naturalnych produktów, solidnego, a także rzetelnego i skutecznego partnera w międzynarodowych działaniach

– twierdzi Anna Dobek, współautorka projektu.

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Wiz. vivid-vision.net

Architekci zaprojektowali budynek tak, by odwiedzający mogli doświadczać inspirującej wędrówki nie tylko wśród bogactw przyrody, ale także wielu przykładów zrównoważonego rozwoju i technologii sprzyjających środowisku. Sama budowa pawilonu świadczy o rozsądnym i optymalnym wykorzystaniu bardzo różnych zasobów. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń, zachęcającą do zatrzymania się w cieniu rozległego zadaszenia. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. W ten sposób architekci chcą też przybliżyć bogatą tradycję budownictwa drewnianego i kunszt polskiego rzemiosła. Sam obiekt po wystawie będzie można w łatwy sposób zdemontować i przewieźć do innego miejsca.

Proponując taką formę pawilonu oraz użyte w nim materiały, chcemy zachęcić do refleksji nad przetwarzaniem natury, relacją pomiędzy środowiskiem naturalnym i zbudowanym oraz rolą człowieka w ich kształtowaniu

– dodaje Michał Czerwiński, współautor projektu z WXCA.

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Wiz. vivid-vision.net

Nasz kraj będzie można poznawać wszystkimi zmysłami. Ścieżkę zwiedzania stanowić będą sekwencje zdarzeń, które zaangażują gości i zapewnią im intensywne doznania oraz wielowymiarowe doświadczenie bliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Elementy wystawy będą sprzyjać skupieniu, wprawiać odwiedzających w stan zaciekawienia, zachęcać do przyjęcia roli uważnego obserwatora i odkrywcy. Prowadzona opowieść nie raz zaskoczy pomysłowością, nowoczesnością, interaktywnością, bogactwem wiedzy czy współgraniem technologii z naturą.

Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, wspólnej biesiady, kontemplacji, podróży przez różnorodne krajobrazy czy wspólnego słuchania muzyki.

Twórcami projektu koncepcyjnego Pawilonu Polskiego na EXPO 2020 jest zespół w składzie: arch. Marta Sękulska-Wrońska, arch. Szczepan Wroński, arch. Michał Czerwiński arch. Anna Dobek, arch. Anna Majewska, arch. Paulina Kucharska, arch. Małgorzata Gilarska, arch. Piotr Łosek, a także Bellprat Partner, WSP Polska, WSP Middle East.

Wizualizacje: vivid-vision.net

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju. Proj. WXCA
Wiz. vivid-vision.net
    Więcej o:

Skomentuj:

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA [WIZUALIZACJE]