Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na wschód od Ściany Wschodniej [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

red

Wschodnie centrum – nowa definicja śródmieścia – Północne Śródmieście pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem odbudowano wedle funkcjonalistycznego planu utworzenia dzielnicy finansowo skarbowej, otoczonej przez główne arterie handlowe. Przez dekady obszar ten był jedną z wizytówek Odbudowy Stolicy.

CDT
CDT
ze zbiorów GM

W ostatnim ćwierćwieczu powrót do kapitalizmu przyczynił się do stopniowej zabudowy kwartałów przedwojennych ulic. W Centrum nastąpiło znaczne dogęszczenie nowoczesną zabudową oraz wiele kontrowersyjnych nieraz modernizacji i rozbiórek. Na spacer Na wschód od ściany Wschodniej zabierze nas Grzegorz Mika – doktorant WAPW, architekt i varsavianista. Twórca i autor strony „Warszawski Modernizm 1905 – 1939” zajmującej si ę dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego; współautor tekstów do Stolicy, Skarpy Warszawskiej, współautor „MOK”; Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych dla Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Niepodległości.

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.” Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

Spacery prowadz ą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

Spacerom architektonicznym towarzyszy konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografuj ą ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczą cej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

Na wschód od Ściany Wschodniej
15.05.2016 r. (niedz.), godz. 12
Prowadzenie: Grzegorz Mika
Start: pod pozostałościami d. CDT-u od strony ul. Brackiej i al. Jerozolimskich
Wstęp wolny

    Więcej o:

Skomentuj:

Na wschód od Ściany Wschodniej [SPACER ARCHITEKTONICZNY]