Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściana Zachodnia – brakujące centrum [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

red

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na siódmy spacer architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście. Tym razem spacer po ścianie Zachodniej - brakującym centrum stolicy.

Plan Ściany zachodniej w Warszawie
Plan Ściany zachodniej w Warszawie
ze zbiorów GM

12.06.2016 r. (niedz.), godz. 12
Prowadzenie: Grzegorz Mika
Start: róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego
Wstęp wolny

Spacer po terenie Centrum w obszarze powojennej dzielnicy ministerstw oraz częściowo zrealizowanej Ściany Zachodniej. Dzielnica, która do lat 90. pozostawała w cieniu Pałacu Kultury i Nauki, w ostatnich dekadach stała się małym warszawskim Manhattanem. Budowa coraz większych wieżowców wypełniła przestrzeń pomiędzy dawnym blokami, tworząc skyline Nowej Warszawy oraz wiele kontrowersji związanych z brakiem Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.


Grzegorz Mika – doktorant WAPW, architekt i varsavianista. Twórca i autor strony „Warszawski Modernizm 1905–1939” zajmującej się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego; współautor tekstów do Stolicy, Skarpy Warszawskiej, współautor „MOK”; Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych dla Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Niepodległości.

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

Spacery prowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka),Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek(architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

 
Spacerom architektonicznym towarzyszy konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

Organizatorzy: 
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściana Zachodnia – brakujące centrum [SPACER ARCHITEKTONICZNY]