Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystartowała 12. edycja Łódź Design Festival. Znamy zwycięzców konkursu make me!

red.

19 maja rozpoczął się Łódź Design Festival - jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w kraju i w Europie. Tematem 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia.

12. edycja Łódź Design Festival
12. edycja Łódź Design Festival
Fot.Łódź Design Festival

12. edycję Łódź Design Festival otworzyła Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi, wraz z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Festiwalu. Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia święta designu było ogłoszenie laureatów międzynarodowego konkursu make me!, w którym brali udział designerzy i adepci kierunków artystycznych oraz projektowych w wieku 20-35 lat. Nagradzane są w nim innowacyjne projekty oraz prace eksperymentujące z materiałem i poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. 

Dla zwycięzców konkursu make me! przeznaczona została pula nagród w wysokości 65 000 PLN. Nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN ufundowaną przez mecenasa Festiwalu, Ceramikę Paradyż zdobyła Małgorzata Załuska, autorka projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”. Przyznano także dwie nagrody specjalne: nagrodę Łódź Design Festival w wysokości 10 000 PLN dla Ryan'a Yasin'a, autora projektu „PETIT PLI: clothes that grow” oraz nagrodę ufundowaną przez Interprint w wysokości 5000 PLN dla Róży Rutkowskiej za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”.

Agnieszka Jacobson-Cielecka, w imieniu jury konkursu make me!, tak uzasadniła werdykt:

Tegoroczną Nagrodę Główną w konkursie make me! Paradyż Award zdecydowaliśmy się przyznać Małgorzacie Załuskiej, autorce projektu spersonalizowanej zewnętrznej protezy piersi dla kobiet SIMPLA. Ujęła nas wrażliwość, dostrzeżenie i sposób potraktowania problemu kobiet po zabiegu mastektomii. Drukowana w technologii 3D proteza może być dopasowana indywidualnie do anatomii i potrzeb każdej kobiety. Dodatkową wartością projektu jest wyjątkowa dbałość o estetykę. Proteza jest pozbawiona medycznych i realistycznych konotacji.

12. edycja Łódź Design Festival
12. edycja Łódź Design Festival
Fot.Łódź Design Festival

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival to powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, jak również na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo. Organizatorzy Festiwalu chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.

Wszyscy, którzy wybiorą się na Łódź Design Festival, będą mogli wziąć udział w wielu wystawach, dyskusjach czy premierach. Do najważniejszych wydarzeń w programie z pewnością należą: Archiblok prowadzony przez Filipa Springera, cykl Trendy z pytaniami stawianymi przez Michała Mazura o najważniejsze wyzwania współczesnego designu, a także Edukreacja, czyli projekt edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. Ponadto przygotowano wystawy dwóch głównych konkursów must have i make me!. Warto obejrzeć też instalację „Łącznik Spacerowy” Pawła Grobelnego czy „Papierową Dżunglę” Oli Mireckiej. Organizatorzy przygotowali również grę miejską, targi Formy, bazar Rzeka Rzeczy i pokazy filmowe.

Gościem specjalnym Festiwalu jest hiszpański projektant, Jaime Hayon, którego wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”) odbędzie się 22 maja o godzinie 15.00. 

12. edycja Łódź Design Festival potrwa do 27 maja!

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystartowała 12. edycja Łódź Design Festival. Znamy zwycięzców konkursu make me!