Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa "Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci" - relacja fotograficzna

Red.

Zobaczcie zdjęcia z wystawy w Architektur Galerie Berlin SATELLIT, poświęconej architektom BBGK i ich nowoczesnemu prefabrykowanemu budynkowi - Sprzecznej 4 w Warszawie.

Wystawa 'Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci' w Architektur Galerie Berlin SATELLIT
Wystawa 'Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci' w Architektur Galerie Berlin SATELLIT
fot. Bartek Barczyk

Wystawa poświęcona jest budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty “manifestem prefabrykacji”, gdyż miał za zadanie odczarować prefabrykację – technologię skompromitowaną w Polsce w epoce komunizmu za sprawą osiedli z wielkiej płyty. Dlatego też wstępem do wystawy jest obszerny tekst na temat prefabrykacji, od momentu jej powstania do czasów współczesnych.

Marcin Szczelina, kurator wystawy, analizuje w nim zagadnienie postrzegania prefabrykacji, kreśląc szerszy kontekst państw Europy Środkowo-Wschodniej. “Odbiór prefabrykacji różni się w krajach Europy ze względu na ich historię. W krajach, które po wojnie musiały odbyć długą drogę do rządów demokratycznych, kojarzona jest nieodłącznie z systemem politycznym – komunizmem, kiedy to technologia ta miała największy rozkwit”.

Na ścianach galerii umieszczone zostały rysunki techniczne, które pozwalają lepiej zrozumieć zastosowanie prefabrykacji w budynku Sprzeczna 4. Mowa o wszelkich dostępnych technologiach prefabrykacji, takich jak: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami, stropy grzewcze i inne.  Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie ma wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy jego element stanowi integralną część logicznej opowieści.

W centralnej części galerii umieszczono stalowy element zaprojektowany przez Malwinę Witkowską i będący artystyczną wariacją na temat elewacji budynku Sprzeczna 4. Jego kolor nawiązuje do koloru stalowych elementów, wykorzystywanych w fabryce Budizol, w której powstały prefabrykaty.

Na oknach galerii umieszczono zaś grafikę Dawida Rylskiego  – jest to odpowiedź na relief artysty, znajdujący się we wnętrzach budynku i przedstawiający Wisłę.

Skomentuj:

Wystawa "Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci" - relacja fotograficzna