Dachy
Wentylacja dachu – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać podczas wyboru pokrycia dachowego?
Dach to nie tylko pokrycie. To również wiele innych produktów, dzięki którym będzie on funkcjonował bezawaryjnie przez wiele lat. Część z nich odpowiada za wentylację pokrycia.
PURMAX: nowa jakość blach powlekanych firmy Blachy Pruszyński.
Oprócz warstwy cynku o trwałości blachodachówek decydują powłoki ochronne. Producenci wiodących marek prześcigają się w ich ulepszaniu. Od początku tego roku dostępna jest nowa powłoka hybrydowa PURMAX firmy Blachy Pruszyński. Wyjątkowo wytrzymała i odporna na odbarwienia.
Blachodachówka modułowa Ruukki Frigge. Serce Twojego domu.
Ruukki Frigge to nowoczesny i estetyczny dach na każdą kieszeń. Prosta, ciekawa forma oraz szeroki wybór powłok i kolorów blachodachówki modułowej RuukkiFrigge - to cechy, które pozwolą spełnić oczekiwania każdego Klienta.
Znaczenie membrany dachowej
Dach jest skomplikowaną konstrukcją, składającą się z kilku warstw. Chronią one przed utratą ciepła zimą oraz przed nadmiernym nagrzaniem latem. Wszystkie warstwy dachu są również skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Najważniejszym zaś elementem w strukturze dachu jest membrana dachowa.
Przykłady stropów aktywowanych termicznie
Stropy aktywowane termicznie traktowane są jako energooszczędny i komfortowy system ogrzewania i chłodzenia. Ich zasada działania opiera się na wykorzystywaniu zdolności masy betonu w budynku związanej z akumulacją ciepła. Dzięki temu możliwe jest oszczędne ogrzewanie niskotemperaturowe, pozwalające na zastosowanie urządzeń chłodniczych o parametrach niższych niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Każdy system stropów aktywowanych termicznie wpływa na ochronę zasobów energetycznych.
Wykorzystaj płaski dach, jako taras
Osoby, które za wszelką cenę chcą powiększyć powierzchnię domu a ich dom wyposażony został w płaski dach powinny pomyśleć o zagospodarowaniu dachu, jako tarasu. Odpowiednie urządzenie pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń umożliwiającą relaks w letnie dni. Niestety, nie jest to łatwe zadanie i tanie. Jednak ogrom chęci i samozaparcie pozwalają dotrzeć do celu. Jak się do tego zabrać?
Stropy chłodząco - grzewcze: czy są praktyczne?
Każdy budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w system ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Od pewnego czasu stosuje się natomiast nowoczesne rozwiązania chłodząco-grzewcze, dzięki jakim można obniżyć koszty budowy i eksploatacji budynku. Zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych zapewnia sporą energooszczędność i poprawia komfort termiczny. Na dodatek, jest bezgłośny i niewidoczny i nie zaburza swobody aranżacyjnej.
Ochrona przed oblodzeniem dachu
Topnienie i ponowne zamarzanie lodu może uszkodzić dachy oraz rynny. Ciężkie sople lodu stwarzają dodatkowo zagrożenie dla zdrowia i życia. Ponadto, stojąca woda może przeciekać przez ściany i kapać na wyposażenie budynku. Dlatego, warto zastanowić się jak ochronić dach przed oblodzeniem.
Czym się kierujemy kupując dach? Jaka jest rola obróbek blacharskich na dachu?
Kolor, estetyka, długie lata gwarancji czy też detale, które wpływają na finalny wygląd zarówno dachu jak i całego naszego domu - to wszystko ma znaczenie w procesie wyboru pokrycia dachowego.
Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?
Na opady śniegu nie mamy wpływu. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny i ciężki bywa śnieg, warto zainwestować w zabezpieczenie dachu, aby spadające z dachu zaspy śnieżne nie stanowiły zagrożenia. Dotyczy to zarówno dachów skośnych, jak i płaskich.
Dom energooszczędny: jaki wybrać dach?
Wybór odpowiedniego dachu nie jest łatwą decyzją. To właśnie kształtu dachu i jego ocieplenia ma duży wpływ na to, czy dom będzie energooszczędny. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, przez źle zaizolowane połacie dachu może uciec z domu nawet do 30% ciepła.
Ganek, wnęka czy daszek?
Są wejścia skromniejsze i bardziej rozbudowane, zupełnie proste i bogato zdobione. Wejścia do domu nie trzeba koniecznie zaznaczać kolumienkami. Wyobrażając sobie przyszły dom, warto wziąć pod uwagę również i inne rozwiązania strefy wejściowej.
Dach odporny na huragan. Jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem?
Wiatr jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym, które w ułamku sekundy potrafi zniszczyć dobytek całego życia. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby dach oparł się sile tego żywiołu.
Jak ochronić dach przez mrozem i śniegiem?
Dach naszego domu powinien być funkcjonalny. Taki ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: da schronienie zarówno przed deszczem, jak i słońcem, a w naszej strefie klimatycznej - także przed siarczystym mrozem i śniegiem. Jak przygotować go do zimy?
Okna dachowe: jak naprawić dziurawy fartuch okienny?
Miejsce styku okien połaciowych z dachem to potencjalne źródło przecieków i to właśnie przy oknach dachowych najbardziej widoczne są wszelkie niedoróbki. O ile od strony poddasza łatwo ewentualne błędy naprawić albo zamaskować podczas wykańczania skosów, o tyle na dachu wszystko musi być od razu starannie wykonane.
Jak dobrze wyciszyć dach?
Dobry materiał to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy dach będzie dobrze izolować od hałasu, decyduje nie tylko rodzaj materiału i grubość izolacji akustycznej. Liczy się także sposób jej wykonania, a przede wszystkim połączenia z innymi przegrodami.
Właściwa wentylacja dachu - dlaczego jest tak ważna?
Właściwa wentylacja dachu to konieczność, jeśli chcemy zaoszczędzić na energii zużywanej na ogrzewanie domu, oraz chcemy zapewnić bezpieczeństwo domu. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób należy zadbać o pokrycie dachowe.
Jak zadbać o właściwą wentylację dachu?
O tym, że wentylacja dachów jest konieczna, wiedzą wszyscy związani z budownictwem, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak duże są z niej korzyści. Być może z tego powodu większość dachów w Polsce nie jest wentylowana. To bardzo duży błąd.
Akcesoria wentylacyjne, które uchronią przed zawilgoceniem dachu
Aby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia warstw dachu, konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na odprowadzanie wilgoci przez szczelinę wentylacyjną, ale jednocześnie zachowujące szczelność pokrycia. Jak więc wybrać odpowiednie akcesoria wentylacyjne i które z nich są niezbędne?
Rozbudowany dach - piękny, ale czy praktyczny?
Rozbudowany dach to niewątpliwie ozdoba domu. Niestety takie rozwiązanie zwykle jest bardzo niepraktyczne i kosztowne. Jeśli takie rozwiązanie stanowi uzasadnione nawiązanie do tradycji, to jest zrozumiałe, w innym przypadku - warto się zastanowić. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikujemy dach, tym więcej trzeba będzie zakupić elementów wykończeniowych i montażowych.
Dachy płaskie - prostota i nowoczesność
Domy z dachami o niewielkim nachyleniu wracają na nasze ulice - moda na proste formy architektury modernizmu daje szansę między innymi na pełnowartościową wysokość pomieszczeń na piętrze. Bez wątpienia dach płaski ma wiele zalet, często pełni funkcję użytkową. Na nowo dostrzegają je nie tylko architekci, lecz także inwestorzy.
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dachach płaskich
Wraca moda na domy z dachami o niewielkim nachyleniu. Dachy płaskie to nie tylko modne, ale i praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu pomieszczenia na piętrze mają pełnowartościową wysokość, a dom prezentuje się nowocześnie i stylowo. O czym trzeba wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie?
Jaką blachę wybrać na dach?
Pokrycia z blachy cieszą się zainteresowaniem niewiele mniejszym niż dachówki. decyduje się na nie około 40% inwestorów, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej Polski. są niedrogie, lekkie, łatwe w montażu. Pokryć z blachy jest więc dużo. Różnią się wyglądem i właściwościami, niełatwo wybrać konkretny model.
Jak układać pokrycie?
Układanie pokrycia to tylko z pozoru prosta czynność. Nie polega ona tylko na mocowaniu materiału do więźby dachowej. Wcześniej trzeba dach przygotować i zaplanować rozmieszczenie dachówek lub arkuszy blachy.
Jak wybrać dachówkę?
Na dachach polskich domów wciąż królują dachówki ceramiczne i betonowe. Wybiera je ponad połowa budujących, głównie w południowo-zachodniej części kraju. Nic dziwnego, ponieważ to jeden z najstarszych i zarazem najbardziej efektownych materiałów na dach. przed zakupem warto wiedzieć, jak je dobrać, kiedy warto kryć nimi dach i jak powinny być układane.
Najlepsze aplikacje - dach [WIRTUALNA POMOC]
Etap stawiania więźby i układania pokrycia przybliża do zyskania przysłowiowego dachu nad głową. Będzie on nas chronił przed opadami i utratą ciepła, a także będzie nadawał bryle domu określony charakter i styl. Dlatego trzeba się postarać, aby był wykonany solidnie. Pomogą w tym, a na pewno nie zaszkodzą, aplikacje i strony internetowe.
Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu
To, czy nadbudowa domu jest możliwa, zależy od nośności istniejącego stropu ostatniej kondygnacji. Nowa kondygnacja mocno go bowiem obciąży.