Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy grzejnik elektryczny sprawdzi się w każdym wnętrzu?

AZ

System ogrzewania jest jedną z najistotniejszych instalacji w budynku. W związku z dużym naciskiem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, na znaczeniu szybko zyskują ekologiczne źródła ogrzewania jak grzejniki elektryczne. Dodatkowo, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną rozwiązanie to staje się ekonomiczne, mimo rosnących cen energii elektrycznej.

Czy grzejnik elektryczny sprawdzi się w każdym wnętrzu? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni!
Czy grzejnik elektryczny sprawdzi się w każdym wnętrzu? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni!
Leroy Merlin

Grzejniki elektryczne – czym są i jak działają?

Trzeba pamiętać, że ceny energii elektrycznej stale rosną i jak podaje prezes IEO (Instytut Energii Odnawialnej) ten trend może utrzymać się nawet do 2035 r. Ceny drewna, węgla, oleju opałowego i gazu także wciąż rosną. W związku z coraz mniejszymi różnicami w cenie surowców, ogrzewanie prądem szybko zyskuje na popularności, a wzrost popytu na grzejniki elektryczne jedynie to potwierdza.

Kaloryfer konwekcyjny przetwarza prąd na ciepło, wykorzystując zjawisko konwekcji. Popularne urządzenia tego typu są wypełnione specjalnym olejem mineralnym. Takie kaloryfery nagrzewają się szybciej od wodnych, dłużej oddają ciepło i nie wymagają odpowietrzania. Zajmują niewiele miejsca, są łatwe w montażu i obsłudze. Trzeba je tylko podłączyć do źródła zasilania. Alternatywą dla nich są grzejniki ceramiczne (z ceramicznym wkładem), konwektorowe (ogrzewają powietrze przepływające wokół grzałek, znajdujących się w obudowie), promienniki panelowe (ciepło jest emitowane przez wewnętrzny element grzewczy) oraz termowentylatory.

Grzejniki elektryczne – czym są i jak działają?
Grzejniki elektryczne – czym są i jak działają?
Leroy Merlin

Zalety grzejników konwekcyjnych

Grzejniki elektryczne to nie tylko szybkie, sprawne i ekologiczne źródło ogrzewania. Jedną z ich zalet jest również prosty montaż. Nie trzeba budować specjalnej instalacji grzewczej – grzejnik elektryczny wystarczy po prostu wstawić do pomieszczenia. Inną cechą kaloryferów konwekcyjnych jest niska cena. Proste, wolnostojące urządzenia o niewielkiej mocy, kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Grzejniki wyższej jakości, renomowanych producentów, które posłużą dłużej niż przez jeden sezon, to koszt od ok. 300 zł w górę.

Wyższą cenę mają designerskie konwektory elektryczne zawieszane na ścianie, które jednocześnie pełnią rolę dekoracyjną. Więcej należy też zapłacić za grzejniki wyposażone w dodatkowe funkcje (m.in. termostat, programator tygodniowy, funkcję CHILD chroniącą dzieci przed poparzeniami, tryb nocny i otwartego okna). Wszystkimi opcjami użytkownik może zarządzać analogowo lub cyfrowo.

Zalety grzejników konwekcyjnych
Zalety grzejników konwekcyjnych
Leroy Merlin

W jakich wnętrzach korzystać z ogrzewania elektrycznego?

Ogrzewanie elektryczne może stanowić główne źródło ciepła lub tylko je uzupełniać. W tradycyjnych budynkach, a nawet tych energooszczędnych i pasywnych, grzejniki elektryczne rzadko są jedynym sposobem ogrzewania. Należy traktować je jako uzupełnienie głównej instalacji grzewczej. Jeżeli inwestor korzysta z odnawialnych źródeł energii, mogą pobierać energię wytwarzaną np. przez powietrzną pompę ciepła. Należy jednak pamiętać, że i pompa ciepła, i grzejniki elektryczne potrzebują do pracy prądu. W razie awarii zasilania, warto mieć alternatywne źródło ciepła (np. kominek). Nie musi się ono znajdować w budynku zasilanym panelami fotowoltaicznymi, o ile jest to system:

  • off-grid – niepodłączony do sieci energetycznej, prąd jest gromadzony w akumulatorach;
  • hybrydowy – podłączony do sieci energetycznej i wyposażony w dodatkowe akumulatory, do których początkowo trafia nadmiar energii, a do sieci dopiero po pełnym naładowaniu baterii. 

Oczywiście grzejniki elektryczne mogą uzupełniać system oparty na kotłach na olej, gaz, węgiel, drewno czy biomasę. Urządzenia grzewcze na prąd można wykorzystywać do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, aby zapewnić w nich pożądane warunki termiczne. Grzejniki elektryczne wypełnione olejem, sprawdzą się zwłaszcza w domach zamieszkanych przez seniorów, dzieci, alergików i osoby cierpiące na dolegliwości układu oddechowego, ponieważ zapewniają prawidłową wilgotność powietrza i nie spalają kurzu ani roztoczy. 

Grzejniki elektryczne są łatwe w użyciu, charakteryzują się wysoką sprawnością i nie wymagają dużych nakładów finansowych. W budynkach całorocznych będą służyć jako ogrzewanie uzupełniające. Pojedyncze kaloryfery mogą pracować w domkach letniskowych i działkowych. W każdym miejscu zapewniają zdrowe i czyste powietrze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy grzejnik elektryczny sprawdzi się w każdym wnętrzu?