Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Downtown Brooklyn - BIG i WXY przedstawili projekt kolorowej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy

Redakcja Pressland/WG

Downtown Brooklyn jest trzecią co do wielkości centralną dzielnicą biznesową w Nowym Jorku (po Midtown Manhattan i Lower Manhattan). Niebawem czekają ją zmiany – architekci z BIG i WXY przedstawili plan, który ma na celu poprawę komfortu pracy i życia w dzielnicy.

Downtown Brooklyn. Proj. BIG i WXY
Downtown Brooklyn. Proj. BIG i WXY
Mat. BIG i Downtown Brooklyn Partnership

Prace nad konceptem trwały prawie rok. Wizja powstała na podstawie kompleksowego studium istniejącej dzielnicy, borykającej się z zatłoczeniem, brakiem zieleni, niedokończonymi ścieżkami rowerowymi i słabą infrastrukturą publiczną. Koncept BIG i WXY zakłada przebudowę 370-akrowej (149-hektarowej) części dzielnicy, w której do 2025 roku ma zamieszkać 50 tys. osób. Projekt, nazwany Planem Działań Publicznych Śródmieścia Brooklynu, obejmuje teren od Columbus Park do Barclay's Center i jest ograniczony ulicami: Atlantic Avenue, Tillary Place, Court Street i Ashland Place.

Zmiany mają polegać przede wszystkim na ułatwieniach dla pieszych i rowerzystów. Wizja BIG i WXY sugeruje więc wprowadzenie w Downtown Brooklyn ograniczonego ruchu dla samochodów (m.in. utworzenie jednokierunkowego pasa dla autobusów na Fulton Street), stworzenie nowych ścieżek rowerowych (na Flatbush Avenue, Fulton, Schermerhorn Street i Adams Street) oraz
bezpieczniejszych przejść dla pieszych.

Downtown Brooklyn ma stać się miejscem, w którym mieszkańcy, pracownicy i goście będą chętnie spędzać czas na świeżym powietrzu i uprawiać sport. Dlatego na ulicach, deptakach i skwerach pojawią się kolorowe meble miejskie – nowoczesne w formie ławki, siedziska i stoły. Barwne będą także chodniki i jezdnie - architekci zaproponowali dla nich trzy kolory: różowy, niebieski i
zielony.

Wiaty dla autobusów mają przybrać formę jasnopomarańczowych kielichów, z których czasz spływać będą kaskady zieleni.
Kształt kielichów będę też miały fontanny. Pomarańczowe mają być również hamaki i huśtawki dla dorosłych, rozpięte na obręczach, ustawionych w pasach zieleni. Projekt zakłada posadzenie ok. 900 drzew i krzewów. W Downtown Brooklyn znajdzie się też miejsce na street-art.

Wyraźna paleta barw i futurystyczne kształty mebli miejskich mają podkreślić nowoczesny charakter dzielnicy, a wszechobecna roślinność uczynić z Downtown Brooklyn miejsce ekologiczne, przyjazne dla pracowników, mieszkańców i gości.

Przebudowa tej części Nowego Jorku rozpocznie się w przyszłym roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Downtown Brooklyn - BIG i WXY przedstawili projekt kolorowej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy