Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta

AO/Redakcja Pressland/WG

Gdy kilka lat temu pokazywaliśmy projekt Vessel - wertykalnej trasy spacerowej w Nowym Jorku, pojawiały się wątpliwości, czy projekt ma szansę na realizację. Niezwykła konstrukcja Thomasa Heatherwicka, 15 marca 2019 roku została otwarta dla publiczności.

Vessel. Proj. Thomas Heatherwick. Wnętrze.
Vessel. Proj. Thomas Heatherwick. Wnętrze.
Fot. Forbes Massie Heatherwick Studio

Vessel to konstrukcja architektoniczna - wertykalna trasa spacerowa, która ma pełnić funkcję największej atrakcji nowojorskiego kompleksu Hudson Yards - ogromnej inwestycji, składającej się z kilkunastu drapaczy chmur.  Wysoka na 15-pięter ażurowa platforma pojawiła się w centralnej części placu miejskiego, tuż obok nowego centrum handlowego. Vessel zaprojektowało londyńskie studio znanego architekta i wizjonera Thomasa Heatherwicka.

Prefabrykaty z Włoch i lśniąca powłoka

Budowla składa się z 80 podestów i 2,5 tys. stopni połączonych ze sobą tarasami widokowymi. Wertykalna trasa spacerowa pnie się na wysokość 150 stóp, czyli blisko 46 metrów. Dla osób, które nie będą mogły wdrapać się na górę o własnych siłach, zamontowano windę. Obręcze metalowej ramy pokrywa powłoka w kolorze polerowanej miedzi, co sprawia, że Vessel wygląda jak budowla rodem z filmów science fiction. Konstrukcja została złożona z prefabrykowanych elementów wykonanych we Włoszech. Proces składania obiektu trwał osiem miesięcy.

Vessel - widok z centrum handlowego.
Vessel - widok z centrum handlowego.
Fot. Francis Dzikowski fot related oxford

Vessel jest droższy niż samolot do zadań specjalnych F35

Koszty budowy miejskiej rzeźby szacowano na 75 milionów dolarów - niemała kwota zakładana na początku podwoiła się do 150 milionów dolarów. Vessel jest droższy niż amerykański samolot do zadań specjalnych F35. Nie dziwi fakt, że znaleźli się krytycy, którzy określają dzieło Thomasa Heatherwicka mianem gigantycznej klatki schodowej prowadzącej donikąd.

Vessel stanął blisko Hudson River w zachodniej części Manhattanu, dawniej przemysłowej części miasta. Obecnie wznoszone są tu kolejne wieżowce oraz luksusowe apartamentowce. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy jest już nieczynna droga kolejowa - słynna High Line, która po rewitalizacji, zmianie swojej funkcji i otwarciu dla mieszkańców stała się jedną z atrakcji Nowego Jorku. High Line to pasaż miejski biegnący w poprzek dzielnicy, niezwykła trasa spacerowa, dawniej dostępna tylko z okien pociągu, dzisiaj popularne miejsce odwiedzane chętnie zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Natomiast zaprojektowany przez studio Thomasa Heatherwicka Vessel to wielokondygnacyjna trasa spacerowa, która pnie się w górę.

Darmowa atrakcja Nowego Jorku

Vessel jest otwarte 7 dni w tygodniu od 10.00 do 21.00. Wejście jest bezpłatne - wymagana jest jednak rezerwacja biletów na konkretną godzinę (można ją zrobić tu). Jednorazowo można zamówić do 6 biletów. Uwaga, zainteresowanie jest tak duże, że warto zrobić rezerwację z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Vessel
Vessel
Fot. Michael Moran for related oxford
    Więcej o:

Skomentuj:

Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta