Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Europejska Stolica Innowacji 2023: wygrywają Lizbona i Linköping. Warszawa na drugim miejscu

Mat. prasowe

Komisja Europejska ogłosiła dziś zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Europejska Stolica Innowacji (iCapital). Główne nagrody otrzymały miasta Lizbona i Linköping. Warszawa uplasowała się na drugim miejscu, pokonując kilkadziesiąt europejskich miast.

Europejska Stolica Innowacji 2023. Warszawa zdobywa drugie miejsce!
Europejska Stolica Innowacji 2023. Warszawa zdobywa drugie miejsce!
Fot. mat. prasowe

Nagroda iCapital (Europejska Stolica Innowacji) już od 9 lat przyznawana jest przez Unię Europejską miastom posiadającym rozbudowane systemy innowacji wspierające inkluzywność i różnorodność. Miasta oceniane są na podstawie kilku kryteriów tj.  innowacyjności w przestrzeni urbanistycznej, działania przyspieszające rozwój wysoce innowacyjnych start-upów czy wspieranie synergii między grupami społecznymi i biznesowymi.

Konkurs wspierany jest przez the Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) w ramach programu Horyzont Europa. Ma charakter otwarty i mogą w nim brać udział miasta ze wszystkich państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych w ramach programu Horyzont Europa i organizowany jest przez Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP. Zwycięzcy są wybierani na podstawie oceny przeprowadzonej przez dwa składy jury złożone z niezależnych ekspertów.

W tegorocznej edycji rywalizowało kilkadziesiąt europejskich miast. Oto wyniki:

Kategoria Europejska Stolica Innowacji (skierowana jest do miast liczących co najmniej 250 000 mieszkańców i nagradza zwycięzcę kwotą 1 000 000 EUR, a dwóch finalistów kwotą 100 000 EUR każdy.):

  • I miejsce - Lizbona (Portugalia)
  • II miejsce - Warszawa (Polska)
  • III miejsce - Lwów (Ukraina)

Kategoria Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne (skierowana do miast liczących od 50 000 do 249 999 mieszkańców i nagradza zwycięzcę kwotą 500 000 EUR, a dwóch finalistów kwotą 50 000 EUR):

  • I miejsce - Linköping (Szwecja)
  • II miejsce - Padwa (Włochy)
  • III miejsce - Cork (Irlandia)

Warszawa została nagrodzona za nowatorskie koncepcje, rozwiązania, działania przyspieszające rozwój wysoce innowacyjnych start-upów oraz realizację innowacyjnych wizji.

 

Gratulacje dla Lizbony i Linköping! Są one doskonałymi przykładami tego, jak miasta mogą wykorzystywać innowacje do przekształcania krajobrazu miejskiego, radzenia sobie z wyzwaniami demograficznymi i gospodarczymi oraz pracy na rzecz swoich mieszkańców. Chciałabym również pogratulować wszystkim finalistom. Tworzą lepszą przyszłość dla ludzi dzięki innowacjom

skomentowała Iliana Ivanova, Komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
Europejska Stolica Innowacji 2023. Gala wręczenia nagród
Europejska Stolica Innowacji 2023. Gala wręczenia nagród
Fot. mat. prasowe

Nagrody zostały wręczone przez komisarz Ilianę Ivanovą w Marsylii (Francja) podczas ceremonii współorganizowanej przez Aix-Marseille Provence Métropole, zwycięzcę konkursu iCapital 2022. W ceremonii wzięli udział m.in. burmistrzowie zwycięskich miast, członkowie Parlamentu Europejskiego, burmistrz Haarlem (zwycięzca w kategorii Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne 2022) oraz zainteresowane innowacyjnością podmioty z Francji i Afryki.

Kolejny nabór zostanie ogłoszony w lutym 2024 roku.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Europejska Stolica Innowacji 2023: wygrywają Lizbona i Linköping. Warszawa na drugim miejscu