Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak połączyć kolor ściany i podłogi? 5 praktycznych wskazówek architekta

artykuł zewnętrzny

Ściany i podłoga to elementy, które tworzą bazę wnętrza i budują klimat przestrzeni, w której żyjemy. Dlatego też tak istotne jest wybór materiałów wykończeniowych. Architekt wnętrz Decoroom Aleksandra Miodowska podpowiada, czym kierować się przy ich wyborze i jak połączyć ze sobą kolor ścian oraz podłóg. Poznaj podstawowe wskazówki i zainspiruj się!

Jak połączyć kolor ściany i podłogi?
Jak połączyć kolor ściany i podłogi?
Decoroom

1.   Dobierz kolory jak profesjonalista

Przemyślana kompozycja kolorów ma ogromny wpływ na odbiór danego pomieszczenia –odpowiednie dopasowanie barw sprawi, że pokój dzienny, sypialnia czy hol będą wydawały się większe lub mniejsze, a nawet dłuższe czy wyższe. Podstawowa zasada? Jasne kolory optycznie powiększają. Jeśli chcesz dodać niewielkiemu pomieszczeniu kilka dodatkowych centymetrów zdecyduj się na jasną tonację i wzmocnij efekt jasnym wykończeniem podłogi nawiązującym do barwy ścian. Warto pamiętać, że dowolna próbka koloru oświetlona promieniami słonecznymi położona na podłodze będzie jaśniejsza niż ta sama próbka ułożona na ścianie. Dlatego wszelkie próbki ścienne przykładaj i oglądaj w płaszczyźnie pionowej na ścianie, by nie nabrało Cię złudzenie optyczne. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to wybierz o jeden ton jaśniejszą próbkę koloru tak, aby dała pogląd na to, jak ta właściwa może wyglądać docelowo na ścianie. Zestawiając ze sobą materiały na ścianę i podłogę, kieruj się tym czy: są w podobnej tonacji (chłodna lub ciepła) czy kolorystyka obu materiałów się ze sobą nie gryzie.

2.   Oceń zgodność w docelowym miejscu

Zawsze jeszcze przed zakupem staraj się zestawić ze sobą wybrane materiały ścienne i podłogowe, by ocenić, jak ze sobą współgrają. Pamiętaj, że to właśnie one stanowią bazę dla całego wyposażenia wnętrz i należy poświęcić procesowi ich łączenia sporo uwagi, by nie narazić się na przykrą niespodziankę. Jak do tego podejść? Najlepiej obie próbki sprawdzić w miejscu, w którym docelowo mają zostać położone, czy w wybranym pomieszczeniu w danym mieszkaniu. Aby dokonać zadowalającego wyboru, warto zadać sobie nieco trudu i przygotować możliwie dużych rozmiarów próbki wybranej farby i okładziny podłogowej. Ważne, by kolory oglądać w docelowym pomieszczeniu i w świetle dziennym. Może się bowiem okazać, że pozornie mniej atrakcyjny odcień farby czy wzór na tapecie doskonale gra z posadzką i kluczowymi sprzętami, a pierwszy wybór nie zupełnie nie „polubi” się z naszymi już dokonanymi wyborami.

Przemyślana kompozycja kolorów ma ogromny wpływ na odbiór danego pomieszczenia –odpowiednie dopasowanie barw sprawi, że pokój dzienny, sypialnia czy hol będą wydawały się większe lub mniejsze, a nawet dłuższe czy wyższe.
Przemyślana kompozycja kolorów ma ogromny wpływ na odbiór danego pomieszczenia –odpowiednie dopasowanie barw sprawi, że pokój dzienny, sypialnia czy hol będą wydawały się większe lub mniejsze, a nawet dłuższe czy wyższe.
Decoroom

3.   Zadbaj o harmonię

Udane połączenie odcienia ścian i podłóg to podstawa aranżacji wnętrz, w których powinniśmy znaleźć nasz indywidualny azyl – tu liczy się harmonia. Jeśli wolisz ciemną podłogę, to warto wiedzieć, że pochłania ona dużo światła i optycznie pomniejsza pomieszczenie, zatem to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla większych metraży z dobrym oświetleniem naturalnym i sztucznym. Ciemną podłogę najbezpieczniej połączyć z ciepłymi odcieniami beżu, kremu czy złamaną bielą. Można też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej ze ścian. Przy jasnej podłodze mamy znacznie większe pole do popisu – tu kompozycję dopełnimy szeroką paletą barw na ścianach. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego i charakterystycznych dla niego kolorów oraz motywów z łatwością znajdziesz odcienie, które zagrają z jasną, ocieplającą wnętrza podłogą. Może to być neutralna biel lub ożywiające pomieszczenie pastele. Jasna podłoga odbija więcej światła niż ta w ciemnych barwach, dzięki czemu wnętrze wydaje się optycznie większe, co warto podkreślić odpowiednim kolorem ścian.

4.   Zwróć uwagę na wzory

Bieżące trendy dyktują nam, by w przypadku materiałów ze wzorem ścianę i podłogę wykończyć tym samym materiałem z danym wzorem lub zdecydować się na wzór tylko na ścianie lub jedynie na podłodze. Tu szczególna uwaga należy się łazience - coraz częściej pojawiają się tu płytki patchwork w mocnych i żywych kolorach, jak i pastelowe, bardziej stonowane propozycje. Urządzenie ciekawego, inspirującego wnętrza z płytkami patchworkowymi nie powinno być problematyczne, gdy zaczniemy je z planem aranżacji. Należy mieć na względzie, że ilość wzorów i kolorów oraz ich połączenia nie mogą przytłumić wnętrza i nie powinny zajmować dużych powierzchni. Wybierzmy np. wzorzystą podłogę, finezyjny decor na jednej ze ścian lub zabudowę wanny, a resztę uzupełnijmy jednolitymi płytkami lub wodoodporną farbą.  Tu postawmy na kolor, który pojawia się na wzorze płytki - może to być nawet niewielki akcent, który zostanie wydobyty dzięki zestawieniu z tym kolorem na pozostałych ścianach. Efekt? Spójne i oryginalne wykończenie.

Udane połączenie odcienia ścian i podłóg to podstawa aranżacji wnętrz, w których powinniśmy znaleźć nasz indywidualny azyl – tu liczy się harmonia.
Udane połączenie odcienia ścian i podłóg to podstawa aranżacji wnętrz, w których powinniśmy znaleźć nasz indywidualny azyl – tu liczy się harmonia.
Decoroom

5.   Wyeksponuj listwę przypodłogową

Jeszcze do niedawna listwy przypodłogowe traktowano po macoszemu – ich widoczność miała być ograniczona do minimum i do dziś często spotykamy listwy w barwie desek podłogowych. Oczywiście można kierować się tym, aby była ona wykonana w tym samym materiale i technologii, co podłoga, gdyż nie wprowadza dodatkowych elementów zaburzających odbiór wnętrza. Jakie są inne możliwości? Obecnie stawiamy na dekoracyjny charakter tego elementu, który nie tylko zdobi, ale też dzieli przestrzeń w pomieszczeniu. Jeżeli chcielibyśmy podkreślić podział pomiędzy podłogą a ścianą to doskonale sprawdzą się frezowane listwy przypodłogowe w jednolitym kolorze. Dużą popularnością cieszy się też wykorzystywanie wysokich białych cokołów, kontrastujących ze ścianami i z podłogą, a ciemnych, nawet czarnych listew, które mają przełamać monotonię. Listwy mogą występować w różnych kolorach, lecz na naszym rynku króluje biel. Wybierając drzwi i listwy przypodłogowe w tym samym kolorze uzyskujemy spójną i harmonijną linię, okalającą wnętrze. W dowolnym momencie mamy możliwość polakierowania lub pomalowania listew na inny kolor, np. kolor ściany, co również mogłoby stanowić nowatorskie rozwiązanie w zakresie łączenia kol

 

Skorzystaj z pomocy specjalistów Decoroom w aranżacji wnętrz – zaprojektuj z nami swoją przestrzeń!

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak połączyć kolor ściany i podłogi? 5 praktycznych wskazówek architekta