Jak wybrać lampę wiszącą w zależności od rodzaju pomieszczenia?
Lampa wisząca jest niezbędna praktycznie w każdym pomieszczeniu. Pozwala na oświetlenie całej przestrzeni (albo prawie całej) z jednego punktu, zazwyczaj jest mocna i daje wyraziste światło, które sprawia, że nawet w nocy możemy wykonywać wszystkie czynności, które chcemy wykonać. Jednak jej wybór powinien być uzależniony od konkretnych parametrów przestrzeni. Sprawdźmy, jak go dokonać.

Lampa do małego pomieszczenia
Zastanówmy się przede wszystkim, jaką lampę wybrać do małego pomieszczenia? W wielu domach to właśnie one dzisiaj dominują. Wielu z nas żyje w kawalerkach lub mieszkaniach dwupokojowych o małym metrażu, które dosłownie narzucają nam minimalizm - również w wyborze oświetlenia. Jakie zatem lampy będą tutaj idealne?
Do małego pomieszczenia najlepiej pasują płaskie, niewielkie plafony. Dzięki temu, że płasko przylegają do sufitu, nie przyciągają nadmiernie wzroku i nie powodują poczucia przytłoczenia. Są idealne jako lampy sufitowe praktycznie we wszystkich pokojach, a także w kuchniach czy łazienkach - wszystko dlatego, że cechuje je bardzo uniwersalny charakter. Co więcej, plafony o niewielkich rozmiarach będą doskonale sprawdzać się wówczas jako główne źródła światła, szczególnie jeśli wykorzystują nowoczesne technologie LED, które zapewniają bardzo jasny blask przy dużej oszczędności energii.
Lampa do wielkiego pokoju
Zupełnie innym rodzajem mieszkania lub domu jest budynek posiadający ogromne przestrzenie. I naprawdę daje się takie rozwiązania wprowadzić nawet w pozornie niezbyt wielkich domach, ponieważ stylizacje loftowe czy industrialne często pozwalają na usuwanie ścian działowych i tworzenie wielkich przestrzeni nawet tam, gdzie z pozoru byśmy się ich nie spodziewali.
Niezależnie jednak od stylizacji, do dużych salonów (połączonych być może z jadalnią i kuchnią albo zakątkiem do pracy) idealnie będą pasować duże lampy wiszące. Pozwolą wypełnić górną część pomieszczeń i sprawią, że nie będą się one wydawać nieproporcjonalne: puste na górze, a wypełnione meblami na dole. Duży żyrandol - a czasem nawet kilka - sprawia, że przestrzeń zaczyna być optycznie zbalansowana.
Co więcej, duży żyrandol pomoże w oświetleniu każdego zakątka takiego pomieszczenia, ponieważ zazwyczaj posiada kilka źródeł światła w kilku punktach. Dzięki temu blask lepiej dociera do wszystkich zakątków pomieszczenia.
Funkcjonalne lampy do kuchni i pracowni
Kolejnym przykładem, o którym pragniemy powiedzieć, są lampy sufitowe z regulacją wysokości i jasności świecenia. Są idealne do pomieszczeń, w których od czasu do czasu niezbędne jest zwiększenia blasku albo doświetlenie jednego, konkretnego fragmentu przestrzeni. Dzieje się tak na przykład w kuchni, choćby podczas przygotowywania ważnego dania, ale także w trakcie pracy w trybie home office.
Lampa z możliwościami regulacji może znaleźć się bliżej miejsca pracy albo dalej od niego, a funkcja przyciemniania gwarantuje, że tylko podczas najważniejszych zadań, które wymagają skupienia i uwagi, będzie świecić najjaśniej. Z kolei kiedy nie jest to potrzebne, może powędrować dalej i zostać przyciemniona, a cały pokój lub kuchnia nabiorą bardziej kameralnej atmosfery.
- Więcej o:
Czy odkurzacz piorący jest wart swojej ceny?
Jak wybrać idealną zmywarkę do swojego domu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Komfortowe ciepło, ekologia i energooszczędność dla każdego domu
Jakie rozwiązanie będzie idealne dla nowoczesnego domu? Panele na rąbek, a może blachodachówka płaska?
Definicja stylu i ogromna szansa na energooszczędność – dach dwupołaciowy
Wybór dachówki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?