Najczęstsze przypadki, których nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania
Zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje określone zdarzenia – ich listę znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Opisane są tam też wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności. Czego najczęściej nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Zakres ubezpieczenia na mieszkanie określa, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia szkód. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej polisy, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam zapisy, które precyzują, w jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie.
Zakres ubezpieczenia mieszkania
Najczęściej zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje szkody, które powstały w wyniku wypadków losowych, takich jak:
- pożar,
- opady deszczu,
- opady śniegu,
- zejście lawiny,
- powódź (z wyłączeniem budynków znajdujących się na terenach zalewowych),
- osuwanie się ziemi,
- przepięcia w sieci elektrycznej,
- silny wiatr,
- uderzenie pioruna,
- uderzenie pojazdu,
- wybuch,
- upadek drzewa.
Zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje także szkody powstałe w wyniku prowadzenia akcji ratowniczej (np. zalanie mieszkania w trakcie gaszenia pożaru). Ubezpieczyciele pokrywają także szkody powstałe w wyniku włamania czy dewastacji. Niektóre polisy pokrywają także szkody, które powstały w wyniku nieumyślnego działania samych mieszkańców (np. pozostawienie odkręconego kranu czy niewyłączenie urządzenia, takiego jak żelazko lub piecyk).
Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania?
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz także listę wyłączeń – są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania.
Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy szkody powstały w wyniku umyślnego działania samego ubezpieczonego lub osób bliskich. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka wyłudzeń. Wyłączenia obejmują także szkody, które powstały w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania także w sytuacji, gdy do uszkodzenia mienia doszło w wyniku prowadzania prac budowlanych i remontowych bez wymaganych zezwoleń, a także w wyniku nielegalnej wycinki drzew.
Zakres ubezpieczenia mieszkania przeważnie nie obejmuje także szkód, które są wynikiem stałego i długotrwałego działania czynników atmosferycznych (takich jak mróz, temperatura czy wilgoć), wibracji i wstrząsów, które powstają np. w wyniku ruchu ulicznego czy prac górniczych.
Czego nie można ubezpieczyć?
Ubezpieczenie mieszkania poza samą nieruchomością może obejmować także ruchomości domowe – np. meble, przedmioty użytku osobistego, urządzenia RTV i AGD, sprzęt sportowy. W ramach polisy zazwyczaj nie można jednak ubezpieczyć:
- broni,
- dzieł sztuki,
- trofeów myśliwskich,
- pojazdów, które podlegają obowiązkowej rejestracji,
- kamieni szlachetnych i półszlachetnych (np. rubinów, diamentów, szmaragdów),
- metali szlachetnych (zarówno w postaci sztab, jak i biżuterii),
- papierów wartościowych,
- dokumentów w formie papierowej i cyfrowej.
Przedmioty wartościowe wymagają wykupienia oddzielnej polisy. Podobnie jest w przypadku pojazdów, zwierząt i roślin hodowlanych czy ruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z wyłączeniami, a w razie wątpliwości – skonsultować się z przedstawicielem ubezpieczyciela.
- Więcej o:
Nadaj grzejnikowi stylową kolorystykę – w promocji kolor gratis!
Najczęstsze przypadki, których nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania
Okna pionowe FAKRO INNOVIEW
Czy drzwi mogą być niewidoczne?
Czy dachówka ceramiczna na elewacji to nowy trend architektoniczny?
Poznaj materace SENPO i odkryj wygodę na nowo
Nieruchomości w Hiszpanii - sprawdzona inwestycja
Wielki format we wnętrzach komercyjnych